statystyki

Rząd ucieszy się ze wzrostu cen. Wyższa dynamika uratuje nas przed spowolnieniem?

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski21.01.2020, 08:40; Aktualizacja: 21.01.2020, 08:57
Cieniem nad inflacyjnymi prognozami kładzie się też niedobór wody.

Cieniem nad inflacyjnymi prognozami kładzie się też niedobór wody.źródło: ShutterStock

Przed spowolnieniem gospodarczym budżet uratuje wyższa od przewidywań dynamika cen. Te będą rosły znacznie szybciej, a ryzyko wciąż rośnie.

Grudniowy wzrost inflacji do 3,4 proc. zaskoczył wszystkich. To, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych zaczną szybciej rosnąć na przełomie roku, było przez ekspertów przewidywane. Jednak zaczęło się znacznie wcześniej i dzisiaj już wiadomo, że skala wzrostów będzie wyższa niż wydawało się jeszcze kilka tygodni temu.

Przynajmniej w jednym miejscu taka wiadomość została przyjęta z zadowoleniem. To Ministerstwo Finansów, które będzie beneficjentem wysokiej inflacji. Ta może bowiem mocno pomóc tegorocznemu budżetowi i zniwelować negatywny wpływ spowolnienia wzrostu gospodarczego na dochody budżetowe.

Przy opracowaniu budżetu na 2020 r. MF założyło, że gospodarka urośnie realnie o 3,7 proc. Wielu ekonomistów spodziewa się jednak, że dynamika wzrostu będzie bliżej 3 proc. Co za tym idzie, mniejsze będą też wpływy do publicznej kasy. Niższe o ok. 1 pkt proc. tempo rozwoju to nawet 9–12 mld zł mniej w kasie państwa.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane