statystyki

Rząd ucieszy się ze wzrostu cen. Wyższa dynamika uratuje nas przed spowolnieniem?

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski21.01.2020, 08:40; Aktualizacja: 21.01.2020, 08:57
Cieniem nad inflacyjnymi prognozami kładzie się też niedobór wody.

Cieniem nad inflacyjnymi prognozami kładzie się też niedobór wody.źródło: ShutterStock

Przed spowolnieniem gospodarczym budżet uratuje wyższa od przewidywań dynamika cen. Te będą rosły znacznie szybciej, a ryzyko wciąż rośnie.

Grudniowy wzrost inflacji do 3,4 proc. zaskoczył wszystkich. To, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych zaczną szybciej rosnąć na przełomie roku, było przez ekspertów przewidywane. Jednak zaczęło się znacznie wcześniej i dzisiaj już wiadomo, że skala wzrostów będzie wyższa niż wydawało się jeszcze kilka tygodni temu.

Przynajmniej w jednym miejscu taka wiadomość została przyjęta z zadowoleniem. To Ministerstwo Finansów, które będzie beneficjentem wysokiej inflacji. Ta może bowiem mocno pomóc tegorocznemu budżetowi i zniwelować negatywny wpływ spowolnienia wzrostu gospodarczego na dochody budżetowe.

Przy opracowaniu budżetu na 2020 r. MF założyło, że gospodarka urośnie realnie o 3,7 proc. Wielu ekonomistów spodziewa się jednak, że dynamika wzrostu będzie bliżej 3 proc. Co za tym idzie, mniejsze będą też wpływy do publicznej kasy. Niższe o ok. 1 pkt proc. tempo rozwoju to nawet 9–12 mld zł mniej w kasie państwa.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane