Przedsiębiorca chce dostać kredyt? Startuje w przetargu publicznym? Do tych działań potrzebuje zaświadczenia o tym, że nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne. Dotychczas elektroniczny wniosek o takie zaświadczenie można było złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych – PUE ZUS.
Wiele osób utyskiwało jednak, że im się spieszy, a muszą czekać zbyt długo. Część przedsiębiorców podnosiła również to, że logowanie się w wielu różnych systemach teleinformatycznych jest kłopotliwe i mają go dość.
Ministerstwo Rozwoju postanowiło wsłuchać się w głosy przedsiębiorców. Teraz uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek można uzyskać przez internet za pośrednictwem platformy biznes.gov.pl. Usługa jest bezpłatna, a czas oczekiwania na dokument ma nie przekraczać siedmiu dni.
– Na biznes.gov.pl oferujemy już bardzo popularną usługę „niezalegania w podatkach”. Dołączenie usługi „niezalegania w ZUS” przybliża nas do realizacji postulatu cyfrowego jednego okienka. To także kolejny krok w rozwoju portalu oraz w uproszczeniu życia małych i średnich przedsiębiorców – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie prasowym rozesłanym przez resort.
– Chcemy, by jak najwięcej naszych usług było dostępnych przez internet także za pośrednictwem innych instytucji państwa i przy jak najszerszym wykorzystaniu wszelkich stron administracji publicznej. Usługi ZUS muszą być dostępne dla naszych klientów na wyciągnięcie ręki – powiedziała z kolei prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do zalogowania się w platformie biznes.gov.pl potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód. W uzyskaniu nie przeszkodzi brak profilu na PUE ZUS – ten można już założyć za pośrednictwem biznesowej platformy.
„Dane w twoim wniosku będą w znacznej części wypełnione, co jest dużym ułatwieniem. Będziesz potrzebował dopisać tylko cel uzyskania zaświadczenia, liczbę egzemplarzy i miejscowość, z której składasz wniosek. Tak przygotowany dokument podpiszesz profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym i trafi on do realizacji w ZUS” – wskazuje Ministerstwo Rozwoju. I podkreśla, że o możliwości odebrania zaświadczenia system poinformuje przedsiębiorcę e-mailem lub SMS-em.
Resort rozwoju wierzy, że w najbliższych latach uda się z portalu biznes.gov.pl zrobić realne e-okienko, za pośrednictwem którego będzie można załatwić większość prostych spraw. Oprócz uzyskania zaświadczeń można już teraz za jego pomocą zgłosić sprawę do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, złożyć sprawozdanie finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego, zawiadomić o wyznaczeniu inspektora ochrony danych, a także zapoznać się z najnowszymi obowiązkami nakładanymi na firmy oraz dowiedzieć się o możliwych do uzyskania dofinansowaniach.