statystyki

Portfele psują się od przedsiębiorstw. Zadłużenie firm jest obecnie większe niż pięć lat temu

autor: Łukasz Wilkowicz25.11.2019, 07:59; Aktualizacja: 25.11.2019, 08:07
Bankowcy nie widzą powodu do niepokoju w kredytach dla klientów indywidualnych. Cały czas stawiają na pożyczki gotówkowe.

Bankowcy nie widzą powodu do niepokoju w kredytach dla klientów indywidualnych. Cały czas stawiają na pożyczki gotówkowe.źródło: ShutterStock

Po trwającej przez kilka lat poprawie jakości kredytów – zwłaszcza tych dla firm – nie ma już śladu.

W minionym kwartale banki powiększyły rezerwy na złe kredyty o 2,3 mld zł. To o niemal ćwierć miliarda więcej niż przed rokiem. Od stycznia do września wartość nowych rezerw zamknęła się kwotą 6,9 mld zł – o prawie miliard większą niż w podobnym okresie 2018 r. Większe rezerwy to po części wynik wzrostu skali działania: portfele kredytów rosną, więc nawet przy podobnej jakości należności jak wcześniej rezerw powinno być więcej.

Ale wpływ mają też inne czynniki. Świadczy o tym fakt, że wskaźnik kosztu ryzyka, czyli proporcja rezerw do portfela kredytowego, przekroczył w III kwartale 0,7 proc. To wciąż mniej niż na początku obecnej dekady, ale równocześnie najwięcej od grudnia 2015 r. (choć różnice w ostatnich kilkunastu kwartałach nie były duże).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane