Jak ustalić beneficjenta rzeczywistego

autor: Beata Danel-Skrzypek08.11.2019, 17:00; Aktualizacja: 08.11.2019, 19:45
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

W wielu przypadkach przedsiębiorcy mają problemy z ustaleniem osoby lub osób, które zgodnie z przepisami powinni wskazać jako beneficjenta rzeczywistegoźródło: ShutterStock

13 października 2019 r. rozpoczął funkcjonowanie Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. To system teleinformatyczny, prowadzony przez ministra finansów, służący przetwarzaniu informacji o osobach fizycznych sprawujących kontrolę nad polskimi spółkami handlowymi. Od tej daty wszystkie spółki mają obowiązek przekazać informacje o takich osobach.

W praktyce jednak w wielu przypadkach przedsiębiorcy mają problemy z ustaleniem osoby lub osób, które zgodnie z przepisami powinni wskazać jako beneficjenta rzeczywistego. Zamieszczamy zatem kilka przykładów, jak w skomplikowanych sytuacjach dokonać identyfikacji.

Rzecz w tym, że definicja beneficjenta rzeczywistego zawarta w ustawie z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1115; dalej: ustawa) jest długa i skomplikowana. Niestety Ministerstwo Finansów nie wydało żadnych praktycznych wytycznych dotyczących identyfikacji beneficjenta rzeczywistego.

Przypomnijmy: zgłoszenia do rejestru dokonuje się w formie dokumentu elektronicznego zgodnego ze wzorem udostępnionym przez Ministerstwo Finansów na stronie https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Zgłoszenia może dokonać wyłącznie osoba uprawniona do reprezentacji spółki. Nie ma możliwości powierzenia tego zadania innym osobom, w tym pełnomocnikom.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane