statystyki

Koniunktura słabsza, ale eksport większy

autor: Marek Chądzyński16.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 16.10.2019, 09:17
Najbardziej zmniejszyła się sprzedaż na rynkach azjatyckich: eksport z Niemiec do Chin zmalał o 5,8 proc., do Japonii o 10,8 proc., a do Korei Południowej – aż o 19,2 proc.

Najbardziej zmniejszyła się sprzedaż na rynkach azjatyckich: eksport z Niemiec do Chin zmalał o 5,8 proc., do Japonii o 10,8 proc., a do Korei Południowej – aż o 19,2 proc.źródło: ShutterStock

Sprzedaż do Niemiec w sierpniu mocno wzrosła. To co najmniej dziwne, biorąc pod uwagę stan niemieckiej gospodarki.

Od stycznia do sierpnia polskie firmy sprzedały za Odrę towary warte o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej, a łączna wartość tego eksportu wyniosła 182,1 mld zł. Na koniec lipca było to 157,9 mld zł. Zatem tylko w sierpniu wartość sprzedaży do Niemiec wynosiła 24,2 mld zł. Na tej podstawie eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego szacują ponad 12-proc. wzrost wartości eksportu liczonej w złotych w porównaniu z sierpniem 2018 r.

To co najmniej dziwne. Po pierwsze, w niemieckiej gospodarce dzieje się źle, spada aktywność przemysłu, co ma bezpośrednie przełożenie na popyt. Niemiecki eksport się kurczy, w sierpniu zaliczył 3,8-proc. spadek, a do tej pory wartość polskiej sprzedaży za granicę była ściśle skorelowana z handlem zagranicznym naszych zachodnich sąsiadów.

– W ciągu ostatniej dekady notowano co prawda miesiące, w których dynamika polskiego eksportu do Niemiec była dodatnia, a dynamika niemieckiego eksportu ujemna, jednakże bardzo rzadko różnica ta była aż kilkunastoprocentowa – zauważa Łukasz Ambroziak z zakładu analiz i monitoringu PIE.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane