statystyki

Koniunktura słabsza, ale eksport większy

autor: Marek Chądzyński16.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 16.10.2019, 09:17
Najbardziej zmniejszyła się sprzedaż na rynkach azjatyckich: eksport z Niemiec do Chin zmalał o 5,8 proc., do Japonii o 10,8 proc., a do Korei Południowej – aż o 19,2 proc.

Najbardziej zmniejszyła się sprzedaż na rynkach azjatyckich: eksport z Niemiec do Chin zmalał o 5,8 proc., do Japonii o 10,8 proc., a do Korei Południowej – aż o 19,2 proc.źródło: ShutterStock

Sprzedaż do Niemiec w sierpniu mocno wzrosła. To co najmniej dziwne, biorąc pod uwagę stan niemieckiej gospodarki.

Od stycznia do sierpnia polskie firmy sprzedały za Odrę towary warte o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej, a łączna wartość tego eksportu wyniosła 182,1 mld zł. Na koniec lipca było to 157,9 mld zł. Zatem tylko w sierpniu wartość sprzedaży do Niemiec wynosiła 24,2 mld zł. Na tej podstawie eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego szacują ponad 12-proc. wzrost wartości eksportu liczonej w złotych w porównaniu z sierpniem 2018 r.

To co najmniej dziwne. Po pierwsze, w niemieckiej gospodarce dzieje się źle, spada aktywność przemysłu, co ma bezpośrednie przełożenie na popyt. Niemiecki eksport się kurczy, w sierpniu zaliczył 3,8-proc. spadek, a do tej pory wartość polskiej sprzedaży za granicę była ściśle skorelowana z handlem zagranicznym naszych zachodnich sąsiadów.

– W ciągu ostatniej dekady notowano co prawda miesiące, w których dynamika polskiego eksportu do Niemiec była dodatnia, a dynamika niemieckiego eksportu ujemna, jednakże bardzo rzadko różnica ta była aż kilkunastoprocentowa – zauważa Łukasz Ambroziak z zakładu analiz i monitoringu PIE.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane