Gdy jeden wspólnik spółki cywilnej zaciąga kredyt, drugi też za niego odpowiada

autor: Marcin Nagórek04.10.2019, 10:20; Aktualizacja: 04.10.2019, 10:21
praca, pracownik, zebranie

Szczególnie pomocne może się okazać stanowisko zawarte w wyroku Sądu Rejonowego w Tychach z 28 maja 2019 r. (sygn. akt VI GC 1756/17/3), który został wydany w zbliżonym stanie faktycznym.źródło: ShutterStock

Prowadzę ze wspólnikiem spółkę cywilną. Bank w pozwie domaga się zapłaty od nas obu całej pożyczki 10 tys. zł. Rzecz w tym, że to wspólnik samodzielnie zaciągnął zobowiązanie na spółkę. Miał do tego prawo, bo według umowy spółki reprezentował ją we wszystkich sprawach. Ja nie podpisywałem umowy pożyczki, nie wyrażałem zgody. Dodatkowo w umowie spółki jest zapis, że mój udział w zyskach lub stratach to tylko 10 proc., a wspólnika – 90 proc. Czy zatem mogę uniknąć odpowiedzialności?

Umowa pożyczki jest umową nazwaną, zdefiniowaną w art. 720 kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145). Przez taką umowę dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

W tym samym kodeksie zdefiniowana jest również umowa spółki. W art. 860 par. 1 ww. k.c. postanowiono, że przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane