statystyki

Na zbycie przedsiębiorstwa muszą się zgodzić wspólnicy spółki

14.01.2020, 20:00
zebranie

zebranieźródło: ShutterStock

Należący do spółki majątek tworzy jej przedsiębiorstwo. Jest to zespół składników niematerialnych i materialnych służących do prowadzenia działalności gospodarczej. Czy na zbycie przedsiębiorstwa przez zarząd muszą zgodzić się wspólnicy spółki?

Wymóg uzyskania zgody wspólników na zbycie przedsiębiorstwa wynika wprost z kodeksu spółek handlowych. Dlatego przed zbyciem zarząd powinien wystąpić do wspólników o zgodę. Powinna ona zostać wyrażona zasadniczo przed złożeniem oświadczenia o zbyciu przedsiębiorstwa przez spółkę. Dopuszcza się też zgodę udzieloną następczo, czyli już po złożeniu wspomnianego oświadczenia woli. Nie może to jednak nastąpić później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez spółkę. Potwierdzenie wyrażone po złożeniu oświadczenia ma moc wsteczną od chwili dokonania czynności prawnej. Zatem jej ważność jest „zawieszona” przez czas ściśle oznaczony w ustawie. Zwrócono na to uwagę w wyroku Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2019 r. (sygn. akt II CSK 197/18).


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane