statystyki

Gdy jeden wspólnik spółki cywilnej zaciąga kredyt, drugi też za niego odpowiada

autor: Marcin Nagórek04.10.2019, 10:20; Aktualizacja: 04.10.2019, 10:21
praca, pracownik, zebranie

Szczególnie pomocne może się okazać stanowisko zawarte w wyroku Sądu Rejonowego w Tychach z 28 maja 2019 r. (sygn. akt VI GC 1756/17/3), który został wydany w zbliżonym stanie faktycznym.źródło: ShutterStock

Prowadzę ze wspólnikiem spółkę cywilną. Bank w pozwie domaga się zapłaty od nas obu całej pożyczki 10 tys. zł. Rzecz w tym, że to wspólnik samodzielnie zaciągnął zobowiązanie na spółkę. Miał do tego prawo, bo według umowy spółki reprezentował ją we wszystkich sprawach. Ja nie podpisywałem umowy pożyczki, nie wyrażałem zgody. Dodatkowo w umowie spółki jest zapis, że mój udział w zyskach lub stratach to tylko 10 proc., a wspólnika – 90 proc. Czy zatem mogę uniknąć odpowiedzialności?

Umowa pożyczki jest umową nazwaną, zdefiniowaną w art. 720 kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145). Przez taką umowę dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

W tym samym kodeksie zdefiniowana jest również umowa spółki. W art. 860 par. 1 ww. k.c. postanowiono, że przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane