statystyki

Pełnomocnik spółki może więcej niż mniej

autor: Patryk Słowik04.02.2019, 08:13; Aktualizacja: 04.02.2019, 09:00
Na przestrzeni lat zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie wykształciły się dwa podstawowe modele działania: liberalny i ostrożnościowy.

Na przestrzeni lat zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie wykształciły się dwa podstawowe modele działania: liberalny i ostrożnościowy.źródło: ShutterStock

Przy zawieraniu umowy w sporze z członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę tę może reprezentować – na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników – pełnomocnik umocowany rodzajowo albo do określonej umowy lub określonego sporu. To clou uchwały Sądu Najwyższego, która przecina spór o to, jak powinno wyglądać pełnomocnictwo oparte na art. 210 par. 1 kodeksu spółek handlowych.

Na przestrzeni lat zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie wykształciły się dwa podstawowe modele działania: liberalny i ostrożnościowy. Ten pierwszy zakładał, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby do spraw zawierania umów z członkami zarządu pełnomocnictwo było rodzajowe. Druga koncepcja opierała się na bezpieczniejszym, ale i bardziej formalistycznym wariancie, czyli konieczności udzielania pełnomocnictw do każdej czynności osobno. Istniała też rozbieżność co do tego, czy pełnomocnictwo może zostać udzielone na czas nieoznaczony. W dużej mierze chodziło więc o to, ile władzy można przekazać pełnomocnikowi.

Sądy orzekały różnie. Sąd Okręgowy w Poznaniu postanowił zaś zadać pytanie Sądowi Najwyższemu o to, jak interpretować art. 210 par. 1 k.s.h.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane