statystyki

Nowe stare samoloty dla wojska. Polska chce kupić Herkulesy

autor: Maciej Miłosz04.09.2019, 01:33; Aktualizacja: 04.09.2019, 10:02
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to tradycyjne miejsce podpisywania umów na zakup uzbrojenia przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to tradycyjne miejsce podpisywania umów na zakup uzbrojenia przez Ministerstwo Obrony Narodowej.źródło: ShutterStock

Na targach zbrojeniowych w Kielcach ogłoszono, że Polska chce kupić pięć używanych samolotów C-130H Herkules. Do USA skierowaliśmy również zapytanie ofertowe o pociski przeciwpancerne Javelin.

– To są statki powietrzne młodsze od tych, których używa obecnie Wojsko Polskie. Wzmocnią możliwości bojowe – stwierdził wczoraj Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Chodzi o zakup pięciu samolotów transportowych, których wiek będzie wynosił co najmniej 20 lat. Nie podano konkretów co do wartości zamówienia i czasu dostaw. Wiadomo, że statki mają być zmodernizowane, jednak nie jest jasne, w jakim zakresie. Od 10 lat w siłach powietrznych służy pięć używanych wcześniej w USA Herkulesów, ale w starszej wersji. Dziś są już bardzo wysłużone i wkrótce mogą zostać wycofane ze służby. Ich zakup został sfinansowany przez bezzwrotną pożyczkę z USA. Najpewniej teraz zostanie zastosowany podobny mechanizm – polska strona zapłaci za modernizację.

Drugą kwestią, którą zapowiedział Błaszczak, jest skierowanie zapytania ofertowego w sprawie zakupu przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Chodzi o 60 wyrzutni i 180 pocisków, które mają trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej. – Temat ciągnie się od wielu miesięcy. WOT podkreśla, że na przeszkolenie operatora potrzeba bardzo mało czasu. Krytycy natomiast mówią, że pocisk można odpalić tylko jedną metodą – wystrzel i zapomnij. Używane już w Wojsku Polskim PPK Spike mogą na każdym etapie przerwać misję bądź zmienić cel. Javeliny nie – stwierdza Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”. – Jak na plany tworzenia WOT mówiące o 17 brygadach i 50 tys. żołnierzy, wychodzi po 3 wyrzutnie na brygadę. Nie jest to licząca się odpowiedź na rosyjskie czołgi – dodaje.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane