statystyki

Nowe stare samoloty dla wojska. Polska chce kupić Herkulesy

autor: Maciej Miłosz04.09.2019, 01:33; Aktualizacja: 04.09.2019, 10:02
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to tradycyjne miejsce podpisywania umów na zakup uzbrojenia przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to tradycyjne miejsce podpisywania umów na zakup uzbrojenia przez Ministerstwo Obrony Narodowej.źródło: ShutterStock

Na targach zbrojeniowych w Kielcach ogłoszono, że Polska chce kupić pięć używanych samolotów C-130H Herkules. Do USA skierowaliśmy również zapytanie ofertowe o pociski przeciwpancerne Javelin.

– To są statki powietrzne młodsze od tych, których używa obecnie Wojsko Polskie. Wzmocnią możliwości bojowe – stwierdził wczoraj Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Chodzi o zakup pięciu samolotów transportowych, których wiek będzie wynosił co najmniej 20 lat. Nie podano konkretów co do wartości zamówienia i czasu dostaw. Wiadomo, że statki mają być zmodernizowane, jednak nie jest jasne, w jakim zakresie. Od 10 lat w siłach powietrznych służy pięć używanych wcześniej w USA Herkulesów, ale w starszej wersji. Dziś są już bardzo wysłużone i wkrótce mogą zostać wycofane ze służby. Ich zakup został sfinansowany przez bezzwrotną pożyczkę z USA. Najpewniej teraz zostanie zastosowany podobny mechanizm – polska strona zapłaci za modernizację.

Drugą kwestią, którą zapowiedział Błaszczak, jest skierowanie zapytania ofertowego w sprawie zakupu przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Chodzi o 60 wyrzutni i 180 pocisków, które mają trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej. – Temat ciągnie się od wielu miesięcy. WOT podkreśla, że na przeszkolenie operatora potrzeba bardzo mało czasu. Krytycy natomiast mówią, że pocisk można odpalić tylko jedną metodą – wystrzel i zapomnij. Używane już w Wojsku Polskim PPK Spike mogą na każdym etapie przerwać misję bądź zmienić cel. Javeliny nie – stwierdza Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”. – Jak na plany tworzenia WOT mówiące o 17 brygadach i 50 tys. żołnierzy, wychodzi po 3 wyrzutnie na brygadę. Nie jest to licząca się odpowiedź na rosyjskie czołgi – dodaje.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane