statystyki

„Jedna osoba, jedna rada” w spółkach. Przepis nowy, a nadzory po staremu

autor: Łukasz Wilkowicz22.08.2019, 20:00
Kancelaria premiera prowadzi listę osób zasiadających w państwowych spółkach. Od poniedziałku nie odpowiedziała na pytania DGP, ilu osób i firm dotyczy problem kumulacji miejsc w radach nadzorczych.

Kancelaria premiera prowadzi listę osób zasiadających w państwowych spółkach. Od poniedziałku nie odpowiedziała na pytania DGP, ilu osób i firm dotyczy problem kumulacji miejsc w radach nadzorczych.źródło: ShutterStock

Mało kogo będzie dotyczyć zasada „jedna osoba, jedna rada” w spółkach z udziałem państwa.

Niecałe cztery tygodnie pozostały do wejścia w życie ostatniego przepisu z uchwalonej zimą nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, który ogranicza liczbę dostępnych dla jednej osoby rad nadzorczych w państwowych firmach. Wiele wskazuje jednak na to, że nowy przepis nie wywoła dużych zmian personalnych w radach państwowych (i nie tylko – patrz ramka) spółek. A być może nawet nie dotknie żadnej z osób, która dziś zasiada w takich radach. Główny powód: obowiązywać będzie warunek większościowego udziału państwa. Takich spółek jest zaś stosunkowo niewiele.

Spośród firm giełdowych problem może dotyczyć siedmiu podmiotów: PGNiG, Polskiego Holdingu Nieruchomości, Lotosu, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i trzech koncernów energetycznych: PGE, Energi i Enei. We wszystkich tych firmach na podstawie danych Fundacji ePaństwo z sądów rejestrowych naliczyliśmy 11 osób, które zasiadają w radach więcej niż jednej kontrolowanej przez państwo firmy. Ale tylko w jednym przypadku jest to członkostwo w radach dwóch firm, gdzie bezpośredni udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. Chodzi o Piotra Ciacha, który równocześnie jest członkiem organu nadzoru w Lotosie (53 proc. akcji należy do państwa) i Spółce Restrukturyzacji Kopalń (100 proc.). Do rady Lotosu wszedł jako dyrektor departamentu nadzoru właścicielskiego w resorcie energii.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane