Na giełdzie coraz trudniej osiągnąć zysk

autor: Marek Chądzyński18.07.2019, 10:01; Aktualizacja: 18.07.2019, 10:05
GPW w Warszawie

W tym roku zadebiutowały akcje zaledwie czterech spółekźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

O jedną piątą spadła liczba inwestorów, którzy zarobili w ub.r. na akcjach i postanowili zamknąć inwestycje. Równocześnie aż o jedną trzecią przybyło tych, którzy zdecydowali się zrealizować stratę.

To wnioski na podstawie danych z izb administracji skarbowej o rozliczeniach dochodów z papierów wartościowych i kapitałów pieniężnych, jakie podatnicy składają w deklaracjach PIT-38. Dane przekazało nam 13 z 16 izb, trudno więc operować liczbami bezwzględnymi dla całego kraju. Na podstawie dostępnych informacji można szacować, że inwestorów z zyskiem było około 140 tys.

Porównując dostępne informacje z ubiegłorocznymi danymi z tych samych izb, łatwiej określić trend. Biorąc pod uwagę to, co działo się w ubiegłym roku na giełdzie – nie jest on zaskakujący. Podatników, którzy uzyskali zysk i postanowili go zrealizować, sprzedając akcje (lub umarzając jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych), było o ponad 19 proc. mniej niż w 2017 r. O 15 proc. mniejszy był sam dochód deklarowany w zeznaniach podatkowych. Według deklaracji podatników, którymi dysponowały izby, wyniósł on łącznie prawie 4,6 mld zł.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane