statystyki

Na giełdzie coraz trudniej osiągnąć zysk

autor: Marek Chądzyński18.07.2019, 10:01; Aktualizacja: 18.07.2019, 10:05
GPW w Warszawie

W tym roku zadebiutowały akcje zaledwie czterech spółekźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

O jedną piątą spadła liczba inwestorów, którzy zarobili w ub.r. na akcjach i postanowili zamknąć inwestycje. Równocześnie aż o jedną trzecią przybyło tych, którzy zdecydowali się zrealizować stratę.

To wnioski na podstawie danych z izb administracji skarbowej o rozliczeniach dochodów z papierów wartościowych i kapitałów pieniężnych, jakie podatnicy składają w deklaracjach PIT-38. Dane przekazało nam 13 z 16 izb, trudno więc operować liczbami bezwzględnymi dla całego kraju. Na podstawie dostępnych informacji można szacować, że inwestorów z zyskiem było około 140 tys.

Porównując dostępne informacje z ubiegłorocznymi danymi z tych samych izb, łatwiej określić trend. Biorąc pod uwagę to, co działo się w ubiegłym roku na giełdzie – nie jest on zaskakujący. Podatników, którzy uzyskali zysk i postanowili go zrealizować, sprzedając akcje (lub umarzając jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych), było o ponad 19 proc. mniej niż w 2017 r. O 15 proc. mniejszy był sam dochód deklarowany w zeznaniach podatkowych. Według deklaracji podatników, którymi dysponowały izby, wyniósł on łącznie prawie 4,6 mld zł.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane