statystyki

Spółki giełdowe mają być bardziej przejrzyste

autor: Cyryl Szudra, Małgorzata Łamek-Bogacz04.06.2019, 09:25; Aktualizacja: 04.06.2019, 09:32
GPW w Warszawie

Do obowiązków sprawozdawczych emitentów dyrektywa, a za nią nasz krajowy ustawodawca, dokłada obowiązek sporządzania sprawozdania o wynagrodzeniach członków zarządu i rad nadzorczychźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Emitenci będą musieli raportować istotne transakcje powiązane, sporządzać polityki wynagrodzeń oraz publikować coroczne sprawozdania o pensjach członków zarządu i rady nadzorczej. Tak przewiduje projekt ustawy wdrażającej unijne regulacje. Ma wejść w życie już w lipcu.

Wszystko wskazuje na to, że nowela ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych wejdzie co do zasady w życie już 21 lipca 2019 r. Tak przynajmniej wynika z opublikowanego na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji projektu, który jest datowany na 23 maja 2019 r. Nowela, która wkrótce ma trafić na rząd, ma dostosować polskie przepisy do nowego rozporządzenia prospektowego (czyli rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym; Dz. Urz. UE L 168 s. 12) oraz wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/828 z 17 maja 2017 r. zmieniającą dyrektywę 2007/36/WE w zakresie zachęcania akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania (Dz. Urz. UE L 132 s. 1; dalej: dyrektywa).

Zmiany obejmują m.in. wprowadzenie nowych obowiązków dotyczących: monitorowania i raportowania transakcji z podmiotami powiązanymi, uchwalania polityk wynagrodzeń członków zarządów oraz rad nadzorczych, a także obowiązku sporządzania i publikowania dorocznego sprawozdania o wynagrodzeniach. Przy czym obowiązki obejmą spółki, których co najmniej jedna akcja notowana jest na rynku regulowanym.

Księga Podatkowa Przedsiębiorcy. Zmiany w 2019 r. >>>>

Pod lupą interesy z podmiotami powiązanymi


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane