statystyki

Sukces ustawy o sukcesji. Ale dalej jest nad czym pracować

autor: Patryk Słowik28.05.2019, 06:33; Aktualizacja: 28.05.2019, 06:44
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało dane o efektach obowiązującej od pół roku ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało dane o efektach obowiązującej od pół roku ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikowało dane o efektach obowiązującej od pół roku ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Wynika z nich, że do ewidencji wpisano już niemal 7 tys. zarządców sukcesyjnych, a w 365 sprawowany już jest zarząd sukcesyjny. Oznacza to w praktyce, że dzięki przyjęciu ustawy udało się pomóc już kilkuset rodzinom, a zapewne również kilkaset firm uratować.

Sprawdziły się więc prognozy ekspertów, którzy w ustawie o zarządzie sukcesyjnym widzieli jeden z najlepszych aktów prawnych uchwalonych w tej kadencji Sejmu. Warto pamiętać, że o potrzebie przyjęcia ustawy politycy mówili od kilkunastu lat.

To, co jest jeszcze ciekawe w opublikowanych danych, to fakt, że przedsiębiorcy co do zasady ufają przede wszystkim rodzinie. Przytłaczająca większość zarządców sukcesyjnym wpisanych do ewidencji to małżonkowie oraz dzieci osób prowadzących biznes. A przecież ustawa pozwala powierzyć tymczasowy zarząd nad przedsiębiorstwem na wypadek śmierci przedsiębiorcy fachowcowi. Powinno to być teoretycznie lepsze rozwiązanie, gdyż prowadzenia biznesu trzeba się nauczyć. I zarządca w postaci np. żony dopiero co zmarłego przedsiębiorcy może działać nieefektywnie. Warto więc, by Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii sprawdziło, jakie są przyczyny wpisywania jako zarządców najbliższych. Jeśli to kwestia zaufania – w porządku. Ale jeśli np. konieczności ponoszenia kosztów, może warto byłoby pomyśleć nad ustawowymi zmianami ograniczającymi wydatki.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane