statystyki

Przekształcenie w spółkę ułatwia przekazanie firmy następcom

13.08.2019, 17:00
Zarządca sukcesyjny powołany przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną zapewni – po jego śmierci – funkcjonowanie biznesu do zakończenia postępowania spadkowego.

Zarządca sukcesyjny powołany przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną zapewni – po jego śmierci – funkcjonowanie biznesu do zakończenia postępowania spadkowego.źródło: ShutterStock

Zarządca sukcesyjny powołany przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną zapewni – po jego śmierci – funkcjonowanie biznesu do zakończenia postępowania spadkowego. Czy są też inne formy bezkolizyjnego przekazania rodzinnej firmy następcom zmarłego?

Alternatywnym rozwiązaniem może być – dokonane z odpowiednim wyprzedzeniem – przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. Może to być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna. Takiej spółce przysługują wówczas wszystkie prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorcy, czyli tego, który wcześniej prowadził indywidualną działalność. Z dniem przekształcenia staje się on jedynym wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki. Ponadto tak przekształcona spółka pozostaje podmiotem m.in. zezwoleń, koncesji i ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem (chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu np. ulgi stanowi inaczej).

Jak wspomniano, dotychczasowy przedsiębiorca, który staje się właścicielem 100 proc. udziałów (akcji) w spółce przekształconej, może je następnie przekazać na podstawie umów darowizny swoim następcom, np. dzieciom lub wnukom. Tego typu darowizny korzystają z określonych przywilejów, m.in. w ramach I grupy podatkowej. Z tych względów takie rozwiązanie może okazać się korzystne.


Pozostało jeszcze 2% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane