statystyki

Przekształcenie w spółkę ułatwia przekazanie firmy następcom

13.08.2019, 17:00
Zarządca sukcesyjny powołany przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną zapewni – po jego śmierci – funkcjonowanie biznesu do zakończenia postępowania spadkowego.

Zarządca sukcesyjny powołany przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną zapewni – po jego śmierci – funkcjonowanie biznesu do zakończenia postępowania spadkowego.źródło: ShutterStock

Zarządca sukcesyjny powołany przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną zapewni – po jego śmierci – funkcjonowanie biznesu do zakończenia postępowania spadkowego. Czy są też inne formy bezkolizyjnego przekazania rodzinnej firmy następcom zmarłego?

Alternatywnym rozwiązaniem może być – dokonane z odpowiednim wyprzedzeniem – przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. Może to być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna. Takiej spółce przysługują wówczas wszystkie prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorcy, czyli tego, który wcześniej prowadził indywidualną działalność. Z dniem przekształcenia staje się on jedynym wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki. Ponadto tak przekształcona spółka pozostaje podmiotem m.in. zezwoleń, koncesji i ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem (chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu np. ulgi stanowi inaczej).

Jak wspomniano, dotychczasowy przedsiębiorca, który staje się właścicielem 100 proc. udziałów (akcji) w spółce przekształconej, może je następnie przekazać na podstawie umów darowizny swoim następcom, np. dzieciom lub wnukom. Tego typu darowizny korzystają z określonych przywilejów, m.in. w ramach I grupy podatkowej. Z tych względów takie rozwiązanie może okazać się korzystne.


Pozostało 2% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane