statystyki

Uciążliwość dla firm komunalnych: Zaświadczenia o niekaralności wspólników

autor: Jakub Styczyński07.04.2019, 12:00
Elektroodpady

Do 5 września prowadzący taką działalność muszą dostarczyć zaświadczenia o niekaralności wspólników – i to wszystkich. W wielu przypadkach obowiązek będzie nie tylko uciążliwy, lecz także kosztowny. A niekiedy nawet niemożliwy do wykonania.źródło: ShutterStock

Do 5 września prowadzący taką działalność muszą dostarczyć zaświadczenia o niekaralności wspólników – i to wszystkich. W wielu przypadkach obowiązek będzie nie tylko uciążliwy, lecz także kosztowny. A niekiedy nawet niemożliwy do wykonania.

Dziesiątki płonących wysypisk śmieci, o których w minionym roku donosiły media, zmusiły ustawodawcę do szybkiego działania. Błyskawicznie powstały nowe przepisy nakładające m.in. obowiązek prowadzenia monitoringu wizyjnego składowisk odpadów oraz spełnienia dodatkowych wymogów przeciwpożarowych. Wśród zmian wprowadzonych w ramach ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie do ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1592) znalazł się też wymóg przedstawiania zaświadczeń o niekaralności. Chodzi tu o przestępstwa przeciwko środowisku lub przestępstwa, o których mowa w art. 163, 164 lub 168 w związku z art. 163 par. 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (sprowadzenie katastrofy lub niebezpieczeństwa katastrofy).

I tak zgodnie z art. 42 ust. 3a nowelizowanej ustawy wniosek o niekaralności powinni załączyć ubiegający się o zezwolenie lub pozwolenie na gospodarowanie odpadów:

  • posiadacze odpadów będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą,
  • wspólnicy, prokurenci, członkowie zarządu lub członkowie rad nadzorczych posiadacza odpadów będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane