statystyki

Uciążliwość dla firm komunalnych: Zaświadczenia o niekaralności wspólników

autor: Jakub Styczyński07.04.2019, 12:00
Elektroodpady

Do 5 września prowadzący taką działalność muszą dostarczyć zaświadczenia o niekaralności wspólników – i to wszystkich. W wielu przypadkach obowiązek będzie nie tylko uciążliwy, lecz także kosztowny. A niekiedy nawet niemożliwy do wykonania.źródło: ShutterStock

Do 5 września prowadzący taką działalność muszą dostarczyć zaświadczenia o niekaralności wspólników – i to wszystkich. W wielu przypadkach obowiązek będzie nie tylko uciążliwy, lecz także kosztowny. A niekiedy nawet niemożliwy do wykonania.

Dziesiątki płonących wysypisk śmieci, o których w minionym roku donosiły media, zmusiły ustawodawcę do szybkiego działania. Błyskawicznie powstały nowe przepisy nakładające m.in. obowiązek prowadzenia monitoringu wizyjnego składowisk odpadów oraz spełnienia dodatkowych wymogów przeciwpożarowych. Wśród zmian wprowadzonych w ramach ustawy z 20 lipca 2018 r. o zmianie do ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1592) znalazł się też wymóg przedstawiania zaświadczeń o niekaralności. Chodzi tu o przestępstwa przeciwko środowisku lub przestępstwa, o których mowa w art. 163, 164 lub 168 w związku z art. 163 par. 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (sprowadzenie katastrofy lub niebezpieczeństwa katastrofy).

I tak zgodnie z art. 42 ust. 3a nowelizowanej ustawy wniosek o niekaralności powinni załączyć ubiegający się o zezwolenie lub pozwolenie na gospodarowanie odpadów:

  • posiadacze odpadów będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą,
  • wspólnicy, prokurenci, członkowie zarządu lub członkowie rad nadzorczych posiadacza odpadów będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane