statystyki

Walcząc z lichwą, rząd wesprze szarą strefę [FELIETON]

autor: Dr Dawid Piekarz Wiceprezes Instytutu Staszica02.04.2019, 09:01; Aktualizacja: 02.04.2019, 09:02
W efekcie osoby, które ma chronić przed wyzyskiem ze strony legalnie działających podmiotów, wepchnie w łapy szarej strefy czy wręcz przestępców, a chyba nie o to stróżom sprawiedliwości chodzi.

W efekcie osoby, które ma chronić przed wyzyskiem ze strony legalnie działających podmiotów, wepchnie w łapy szarej strefy czy wręcz przestępców, a chyba nie o to stróżom sprawiedliwości chodzi.źródło: ShutterStock

Sektor pożyczek pozabankowych nie ma wśród Polaków dobrej prasy. Nie zmienia to faktu, że ma spore grono klientów, dla których jest to istotne źródło wspierania domowych budżetów. Najczęściej są to ludzie wykluczeni z sektora bankowego, dla których firmy pożyczkowe to jedyna szansa na legalne zdobycie pieniędzy.

Do czarnej legendy pozabankowych pożyczkodawców przyczyniły się czasy, gdy sektor był słabo uregulowany i część firm chętnie z tego braku uregulowania korzystała. W ostatnich latach to się zmieniło, co wypchnęło z rynku podmioty działające na granicy prawa, a resztę zmusiło do poprawy praktyk udzielania pożyczek.

Dlatego też projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości wydaje się iść za daleko. Propozycja ta, zamiast skutecznie chronić klientów, wepchnie ich w szarą strefę. Do tego bez wyraźnego uzasadnienia popartego rzeczywistym interesem społecznym dyskryminuje instytucje pożyczkowe, znacznie różnicując warunki wykonywania działalności gospodarczej przez uczestników rynku kredytu konsumenckiego.

O krok za daleko


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane