statystyki

Prof. Nowak-Far: Walka z lichwą, czyli po co złemu kierowcy nowy samochód [OPINIA]

autor: Prof. Dr Hab. Artur Nowak-Far17.04.2019, 07:55; Aktualizacja: 17.04.2019, 09:06
Projekt powinien też lepiej uwzględnić specyfikę pożyczek udzielanych pomiędzy osobami fizycznymi, a więc pożyczek prywatnych, funkcjonujących np. pomiędzy członkami najbliższej rodziny albo znajomymi.

Projekt powinien też lepiej uwzględnić specyfikę pożyczek udzielanych pomiędzy osobami fizycznymi, a więc pożyczek prywatnych, funkcjonujących np. pomiędzy członkami najbliższej rodziny albo znajomymi.źródło: ShutterStock

Lichwa w Polsce jest nielegalna i powinna być zwalczana. Jednak pomimo obowiązujących przepisów wciąż funkcjonuje i często ma się dobrze. Osoby czy też podmioty oferujące pożyczki w sposób niezgodny z prawem, narzucają nieuczciwe warunki, co prowadzi niejednokrotnie do utraty mieszkań, gospodarstw rolnych czy też przedsiębiorstw. Każde działanie organów państwa nakierowane na faktyczne ukróceniem lichwy witamy z satysfakcją – pod warunkiem jednak, że prowadzi ono do osiągnięcia zasadniczego celu, jakim jest ochrona wszystkich pożyczkobiorców przed lichwiarzami.

Jedną z wielu inicjatyw w stosunkowo już długiej historii walki naszego państwa z lichwą jest opublikowany 18 lutego 2019 r. przez M inisterstwo S prawiedliwości projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Zakłada on wprowadzenie szeregu zmian do kodeksu cywilnego, kodeksu karnego, kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o kredycie konsumenckim czy prawa bankowego. Według deklaracji twórców projektu wszystko to składa się na „kompleksowe” działania ukierunkowane na zlikwidowanie patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim. W moim przekonaniu ten zamiar jednak się nie udał i należy jeszcze intensywnie nad tą inicjatywą z wielu powodów popracować.

Trzeba radykalnie poprawić uzasadnienie projektu. Jego inicjatorzy nie przedstawili bowiem danych wskazujących na wielkość rynku umów lichwiarskich. Nie dokonali również oceny czy organy państwa potrafią i chcą efektywnie stosować istniejące regulacje, a przez to , czy skutecznie chronią ludzi przed lichwiarzami w oparciu o to prawo, które jest. Po co złemu kierowcy nowy samochód, skoro nie potrafi jeździć starym?


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-04-17 14:15) Zgłoś naruszenie 30

    A może wcześniej powalczyć z bankami, które równie skutecznie doją pożyczkobiorców co lichwiarze......... 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane