statystyki

Prof. Nowak-Far: Walka z lichwą, czyli po co złemu kierowcy nowy samochód [OPINIA]

autor: Prof. Dr Hab. Artur Nowak-Far17.04.2019, 07:55; Aktualizacja: 17.04.2019, 09:06
Projekt powinien też lepiej uwzględnić specyfikę pożyczek udzielanych pomiędzy osobami fizycznymi, a więc pożyczek prywatnych, funkcjonujących np. pomiędzy członkami najbliższej rodziny albo znajomymi.

Projekt powinien też lepiej uwzględnić specyfikę pożyczek udzielanych pomiędzy osobami fizycznymi, a więc pożyczek prywatnych, funkcjonujących np. pomiędzy członkami najbliższej rodziny albo znajomymi.źródło: ShutterStock

Lichwa w Polsce jest nielegalna i powinna być zwalczana. Jednak pomimo obowiązujących przepisów wciąż funkcjonuje i często ma się dobrze. Osoby czy też podmioty oferujące pożyczki w sposób niezgodny z prawem, narzucają nieuczciwe warunki, co prowadzi niejednokrotnie do utraty mieszkań, gospodarstw rolnych czy też przedsiębiorstw. Każde działanie organów państwa nakierowane na faktyczne ukróceniem lichwy witamy z satysfakcją – pod warunkiem jednak, że prowadzi ono do osiągnięcia zasadniczego celu, jakim jest ochrona wszystkich pożyczkobiorców przed lichwiarzami.

Jedną z wielu inicjatyw w stosunkowo już długiej historii walki naszego państwa z lichwą jest opublikowany 18 lutego 2019 r. przez M inisterstwo S prawiedliwości projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Zakłada on wprowadzenie szeregu zmian do kodeksu cywilnego, kodeksu karnego, kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o kredycie konsumenckim czy prawa bankowego. Według deklaracji twórców projektu wszystko to składa się na „kompleksowe” działania ukierunkowane na zlikwidowanie patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim. W moim przekonaniu ten zamiar jednak się nie udał i należy jeszcze intensywnie nad tą inicjatywą z wielu powodów popracować.

Trzeba radykalnie poprawić uzasadnienie projektu. Jego inicjatorzy nie przedstawili bowiem danych wskazujących na wielkość rynku umów lichwiarskich. Nie dokonali również oceny czy organy państwa potrafią i chcą efektywnie stosować istniejące regulacje, a przez to , czy skutecznie chronią ludzi przed lichwiarzami w oparciu o to prawo, które jest. Po co złemu kierowcy nowy samochód, skoro nie potrafi jeździć starym?


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2019-04-17 14:15) Zgłoś naruszenie 30

    A może wcześniej powalczyć z bankami, które równie skutecznie doją pożyczkobiorców co lichwiarze......... 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane