statystyki

Biedronka nie chce udostępniać listy pracowników. UODO wyciąga rękę do związkowców

autor: Patrycja Otto01.04.2019, 08:10; Aktualizacja: 01.04.2019, 08:25
Prawnicy przyznają, że przekazywanie takich danych stało się problematyczne, odkąd weszły przepisy RODO

Prawnicy przyznają, że przekazywanie takich danych stało się problematyczne, odkąd weszły przepisy RODOźródło: ShutterStock

Związkowcy zyskali argument w konflikcie z pracodawcą. Mają nadzieję, że otrzymają listy zatrudnionych i będzie można przeprowadzić referendum strajkowe.

Związek zawodowy ma prawo pozyskiwać od pracodawcy imiona i nazwiska pracowników oraz dane umożliwiające poinformowanie ich o referendum strajkowym – wynika z komunikatu prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który pojawił się na stronie internetowej UODO. Chodzi m.in.: o adres e-mail, numer telefonu czy adres do korespondencji, o ile nie istnieje inna możliwość skontaktowania się z pracownikiem.

Solidarność działająca przy Biedronce od połowy stycznia prowadzi referendum strajkowe. Jak dotąd z marnym skutkiem, dlatego ostatnio podjęła uchwałę przedłużającą czas jego trwania o pięć miesięcy, do 30 września.

– Jednym z powodów jest utrudniony dostęp do pracowników, bo zarząd sieci nie przekazał nam imiennej listy zatrudnionych. Zamiast niej dostaliśmy ich numery identyfikacyjne. Na tej podstawie nie jesteśmy w stanie skutecznie przeprowadzić akcji. Zgłosiliśmy zawiadomienie do UODO – mówi Piotr Adamczak, przewodniczący związku.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane