Euro w Polsce? Kategoryczne "nie" może oznaczać spowolnienie rozwoju Polski. Bezmyślne "tak" przeprowadzkę do domu, który za chwilę runie

autor: Sebastian Stodolak08.03.2019, 09:00
Po wejściu do euro częściej pomagać będziemy my, niż pomagać będą nam. A może EBC nauczy się tak sterować polityką pieniężną, że kryzysy, jeśli będą, to łagodne?

Po wejściu do euro częściej pomagać będziemy my, niż pomagać będą nam. A może EBC nauczy się tak sterować polityką pieniężną, że kryzysy, jeśli będą, to łagodne?źródło: ShutterStock

Wprowadzić unijną walutę? Czemu nie? Za minimum 12 lat. I tylko, jeśli nie okaże się cytryną.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (42)

  • Darecki Lodz.(2019-03-08 09:54) Zgłoś naruszenie 22

    Bardzo dobry tytuł. Merytorycznie - tragedia. Postawowe błedy z Wprowadzenie do co to jest pieniądz i jak działą. Całkowity brak zrozumienia 1. jak działa pieniądz i 2. prawa i obowiązki Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2019-03-08 10:09) Zgłoś naruszenie 716

    Dyskusje o wejściu do strefy euro teraz gdy przelicznik to nieomal 4,5 , to musztarda po obiedzie. Trzeba było ( drogi PiS - e) nie blokować tego przejścia gdy przelicznik wynosił 2,3. Teraz bylibyśmy zamożni jak Niemcy, gdyż dodatkowo nie mogliby holenderscy górale manipulować parytetem złotego, jak to robią do dziś. Tak to manipulacje grupy rządzącej bokiem wychodzą społeczeństwu, i to nie po raz pierwszy.......... 😁

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gość(2019-03-08 10:34) Zgłoś naruszenie 338

    Kto dzisiaj namawia do wstąpienia do strefy euro nie ma bladego pojęcia o zasadach jej funkcjonowania i sytuacji tam panującej. Zbliżająca się recesja w Niemczech, jedynym realnym beneficjentem euro, doprowadzi nieuchronnie i szybko do likwidacji tej wydmuszki bez pokrycia, która jest matką wszystkich obecnych kryzysów w Grecji, Portugalii, Włoszech, Hiszpanii i Francji. Polityka pieniężna w strefie euro, realizowana przez EBC kierowany przez p. Draghi w ramach tzw. QE Quantity Easing, luzowania ilościowego, spowodowała, że na rynek zostało wpompowanych 3 biliony euro bez jakiegokolwiek pokrycia. Kotwicą wiążącą te puste pieniądze są, obok akcji, nieruchomości, których ceny są równie fantazyjne, jak pojęcie wartości w głowach sprawców nadchodzącego kryzysu, którego skali Europa jeszcze w swej historii nie widziała. Tak więc gentlemanom, chcącym realizować w Polsce interesy galaktycznie odległe od tych rzeczywiście przyjaznych naszemu krajowi i jego obywatelom, należy z góry, serdecznie, ale zdecydowanie, podziękować. Zanim zaczną głosić swoje przewrotne pomysły mające doprowadzić do kompletnej zapaści gospodarczej w Polsce niech wpierw się zorientują w materii, na temat której zabierają głos.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • rwf(2019-03-08 10:35) Zgłoś naruszenie 155

    Może najpierw odpowiedź, dlaczego euro pogrążyło Grecję.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Stan(2019-03-08 10:50) Zgłoś naruszenie 196

    Tu nie ma dyskusji. Jedyna odpowiedź to NIE!

    Odpowiedz
  • Stan(2019-03-08 10:56) Zgłoś naruszenie 2411

    Tu nie ma dyskusji. Jedyna odpowiedź to NIE!. Rozpad UE to kwestia czasu, czym później się odbędzie to z większym hukiem się to stanie. Wchodzenie do strefy waluty euro to jak przywiązanie sobie kamienia młyńskiego u szyi i wejście do dziurawego pontonu.

    Odpowiedz
  • dim(2019-03-08 11:34) Zgłoś naruszenie 124

    Po pierwsze: zdrada stanu. Każdy, zajmujący się tematem zna już przynajmniej część zła, które Euro wyrządziło zarówno wielu krajom, jak i idei europejskiej, jako całości. Na wprowadzeniu Euro i także na kryzysach tym wywołanych, zarobili finansiści, ale poza nimi niemal nikt. A kryzysy nie wiadomo jak zażegnać. Plus ewidentne działanie w złej wierze - przykład zmuszenia Cypru do oddania za bezcen jego imperium bankowego, części zagranicznej, choć straty poniósł tylko w Grecji. EBC nie tylko odmówił wtedy bankom cypryjskim tej samej pomocy, jaką otrzymały praktycznie wszystkie inne, eurowe, zagrozone banki, ale jeszcze nie omieszkał o tym powiadomić wszem wobec, rozmyślnie wywołując w ten sposób nacisk - run na bankomaty. W Grecji Euro spowodowało zapaść bilansu handlowego - wzrost deficytu o 45 mld USD rocznie. Gdyż skasowano tym samym ostatni z mechanizmów regulacyjnych - kurs waluty. I jedynym, JEDYNYM pozostałym do dyspozycji środkiem przywrócenia równowagi stało się drastyczne obniżenie dochodów realnych ludności. Proszę tylko spojrzeć uważnie w ten wykres. https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_Grecji#/media/File:Bilans_HZ_Grecji_2000_2015.jpg

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • onepropos(2019-03-08 12:00) Zgłoś naruszenie 52

    Jak mozna mowic o wstapieniu do unii walutowej skoro: 1. Nie ma zadnego podatku "unijnego", emisja pieniadza wynika literalnie z powietrza w siedzibie EBC 2. Nadwyzka handlowa najwiekszego kraju unii Niemiec jest wieksza niz calej uniii razem? 246 mld>238 mld 3. Unia drukujac czy inaczej luzujac lamie swoj wlasny traktat zalozycielski i nikt z tym problemem nic nie robi?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inwestor(2019-03-08 12:01) Zgłoś naruszenie 05

    Do autora i specow w cudzysłowie z tego forum.Wszyscy mylicie swoje zyczenia ze tanem faktycznym.A ja twierdze,ze zdążycie się zestarzeć a nawetwyciagnac nogi a UE wciąż będzie . I proponuje,zamiast wypisywać brednie,zapytac imorterow i eksporterow,ILE kosztuje ich przewidywanie i ubezpieczanei zmian kursu euro do złotego i o ile prostsze meiliby zycie,bez zgadywania przy zawieraniu umow,ile będą placic w przyszłości. Problemy Unii biora się wlasnie stad,ze na skutek oporu roznych państw NIE wprowadzono od razu wszystkich regulacji,zostawiajac krajom członkowskim zbyt wielka swobode.Gdyby UE była od razu skonstruowana jak USA ,a po to przecie zpowstala,zeby zrownowazyc potega Ameryki,nie byłoby dziś zadnh problemów. Doszlismy dos ciany,gdy delegaci krajów takich jak choćby Polska siedza w europarlamencie,biora niewiarugodnie duza kase i jednocześnie wszelkimi silami blokują jakiekolwiek ustalenia i reformy i zmiany.majac dokaldnei w ***** UE a licząc tylko kas e jaka biora często w ogole nic nie robiąc (Vide JKM !)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oczywistość(2019-03-08 12:16) Zgłoś naruszenie 317

    EUORO TAK Łamanie KONSTYTUCJI, demokracji, wolności NIE

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prof(2019-03-08 13:06) Zgłoś naruszenie 30

    temat "liźnięty" i to tylko z tej lepszej strony dla ojro, dla mnie nie ma najważniejszej kwestii, czyli jakie będą koszty społeczne, ile Polacy będą musieli do tego dopłacić ? Kwestia kluczowa jaki ma być kurs wejścia ???

    Odpowiedz
  • sceptyk(2019-03-08 13:19) Zgłoś naruszenie 21

    Brakło oceny dodruku € przez EBC,chyba w 2015 było to 80 mld€/mc .to prawie bilion rocznie.

    Odpowiedz
  • madera(2019-03-08 14:26) Zgłoś naruszenie 52

    ANGLIA ma ejro w d,,,,,, my tez PO VINni

    Odpowiedz
  • Leon(2019-03-08 14:36) Zgłoś naruszenie 273

    Szwecja, Dania, Wielka Brytania. Czemu ich nie ma w strefie euro? Czyżby byli za mało rozwinięci? Nie, bo można, a nam gadają że trzeba.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • alfa68(2019-03-08 17:55) Zgłoś naruszenie 151

    Autor tego przydługiego wywodu zapomniał o jednej ale za to podstawowej przyczynie sprzeciwu Polaków wobec wprowadzenia Euro. PODWYŻKI CEN. Mieszkam blisko granicy z Słowacją i doskonale poznałem na własnej skórze ( ale bardziej oczywiście Słowacy) jak zmieniły się ceny na Słowacji, oczywiście większość w górę.

    Odpowiedz
  • Tylko 1:1(2019-03-08 18:23) Zgłoś naruszenie 35

    W każdej innej wersji będziemy dziadami Europy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • BH(2019-03-08 20:37) Zgłoś naruszenie 30

    Jeżeli na liście zalet wejścia do Strefy Euro na pierwszym miejscu są niższe koszty przewalutowania, to proponuję "specjalistom" zająć się czymś innym - byle nie pietruszką, bo też spe...truszkują!

    Odpowiedz
  • Fabian(2019-03-09 10:55) Zgłoś naruszenie 10

    Euro na początku powinno waluta wspólna UE dla wszystkich krajów przy zachowaniu walut narodowych, dwie waluty, wspólna i krajowa, przez okres minimum dekady, wtedy nie byloby tych problemów a cel wspólnej waluty zostałby osiągnięty, przewalutowanie powinno być automatyczne, po kursach banków centralnych, bez prowizji, oczywiście na rachunku, prowizja tylko przy obrocie gotówką.

    Odpowiedz
  • Ob.(2019-03-09 13:35) Zgłoś naruszenie 40

    Obyśmy jak najdłużej nie przyjmowali euro powiedział mi starszy człowiek pracujący w kilkudziesięciu krajach w swoim życiu. Było, to z 15 lat temu.

    Odpowiedz
  • T1000(2019-03-09 16:31) Zgłoś naruszenie 02

    A niech Polaki mają swoją słabą walutę, przynajmniej będzie im się wydawało, że przez to nic im nie drożeje! A reszta będzie sobie mogła grać na kursach walutowych. A poza tym to Polska niech wyjdzie z Unii, bo dla tych, co łamią podjęte zobowiązania w Unii miejsca nie ma!

    Odpowiedz