statystyki

Jak wyprać 700 mln euro? Nordea Bank zamieszany w skandal z wyprowadzaniem pieniędzy z Rosji

autor: Rafał Hirsch06.03.2019, 07:36; Aktualizacja: 06.03.2019, 12:28
Wiadomo, że do nielegalnych operacji wykorzystywane były rachunki bankowe m.in. w duńskim Danske Banku i szwedzkim Swedbanku. Teraz pojawiły się doniesienia o Nordei.

Wiadomo, że do nielegalnych operacji wykorzystywane były rachunki bankowe m.in. w duńskim Danske Banku i szwedzkim Swedbanku. Teraz pojawiły się doniesienia o Nordei.źródło: ShutterStock

Bank nie zaprzecza. O sprawie poinformowały jednocześnie telewizja publiczna w Finlandii i duńska gazeta Berlingske. Media donoszą o wypraniu przez Rosjan za pośrednictwem rachunków w Nordei około 700 mln euro, które miały napłynąć do banku z Rosji i jednego z banków litewskich.

Na doniesienia medialne nerwowo zareagowała giełda. Akcje Nordea Banku w pierwszej reakcji straciły na wartości ponad 6 proc. Pod koniec sesji, kiedy podano kwotę 700 mln euro, odrobiły część strat i zakończyły dzień spadkiem o 3,5 proc. Rynek najwyraźniej obawiał się, że może chodzić o znacznie większe sumy.

Fińska telewizja podała, że jej doniesienia oparte są na dokumentach obejmujących lata 2005–2017, a wśród kwot, które przepłynęły przez rachunki w Nordei, były m.in. pieniądze związane z aferą, którą ponad 10 lat temu wykrył w Rosji Siergiej Magnitski. Chodziło w niej o nielegalne wyprowadzenie z Rosji za granicę 230 mln euro. Magnitski po ujawnieniu sprawy został aresztowany, a kilka miesięcy później zmarł w areszcie.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane