statystyki

Jak wyprać 700 mln euro? Nordea Bank zamieszany w skandal z wyprowadzaniem pieniędzy z Rosji

autor: Rafał Hirsch06.03.2019, 07:36; Aktualizacja: 06.03.2019, 12:28
Wiadomo, że do nielegalnych operacji wykorzystywane były rachunki bankowe m.in. w duńskim Danske Banku i szwedzkim Swedbanku. Teraz pojawiły się doniesienia o Nordei.

Wiadomo, że do nielegalnych operacji wykorzystywane były rachunki bankowe m.in. w duńskim Danske Banku i szwedzkim Swedbanku. Teraz pojawiły się doniesienia o Nordei.źródło: ShutterStock

Bank nie zaprzecza. O sprawie poinformowały jednocześnie telewizja publiczna w Finlandii i duńska gazeta Berlingske. Media donoszą o wypraniu przez Rosjan za pośrednictwem rachunków w Nordei około 700 mln euro, które miały napłynąć do banku z Rosji i jednego z banków litewskich.

Na doniesienia medialne nerwowo zareagowała giełda. Akcje Nordea Banku w pierwszej reakcji straciły na wartości ponad 6 proc. Pod koniec sesji, kiedy podano kwotę 700 mln euro, odrobiły część strat i zakończyły dzień spadkiem o 3,5 proc. Rynek najwyraźniej obawiał się, że może chodzić o znacznie większe sumy.

Fińska telewizja podała, że jej doniesienia oparte są na dokumentach obejmujących lata 2005–2017, a wśród kwot, które przepłynęły przez rachunki w Nordei, były m.in. pieniądze związane z aferą, którą ponad 10 lat temu wykrył w Rosji Siergiej Magnitski. Chodziło w niej o nielegalne wyprowadzenie z Rosji za granicę 230 mln euro. Magnitski po ujawnieniu sprawy został aresztowany, a kilka miesięcy później zmarł w areszcie.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane