statystyki

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych: Nie czekajmy na zmiany w prawie. Zacznijmy działać już teraz

autor: Arkadiusz Górski, Maciej Górski17.02.2019, 14:30
Projekt wspomnianej ustawy umożliwia bowiem pociągnięcie m.in. spółki do odpowiedzialności i nałożenie sięgających 30 mln zł kar.

Projekt wspomnianej ustawy umożliwia bowiem pociągnięcie m.in. spółki do odpowiedzialności i nałożenie sięgających 30 mln zł kar.źródło: ShutterStock

Jeśli ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary wejdzie w życie, to praktycznie każdy przedsiębiorca będzie musiał wdrożyć system compliance. Tak jak wcześniej RODO.

Projekt wspomnianej ustawy umożliwia bowiem pociągnięcie m.in. spółki do odpowiedzialności i nałożenie sięgających 30 mln zł kar. Co ciekawe, nie tylko za czyn zabroniony popełniony – w związku z jej działalnością – przez jej organ czy członków organu, ale także za działania prokurentów, pracowników, innych osób dopuszczonych do działania w ramach danej spółki, a nawet kontrahentów. W zakresie tej ostatniej grupy będzie jednak sposób, by się od tej odpowiedzialności uwolnić.

Wystarczy, że spółka m.in. wykaże należytą staranność, a tej projektodawca upatruje właśnie w posiadaniu wdrożonego systemu compliance. To nic innego jak zbiór polityk i przepisów wewnętrznych, których celem jest minimalizacja ryzyka naruszenia prawa.

Kluczowa należyta staranność


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Kpiarz (2019-02-18 10:01) Zgłoś naruszenie 10

  Ta część z odpowiedzialnością za kontrahentów to już przesada....... lub sposób na łupienie prywatnych spółek...... 😁

  Odpowiedz
 • marek szafran(2019-02-19 19:20) Zgłoś naruszenie 00

  Co za bzdury piszecie. Compliance w firmie nie załatwia sprawy w żaden sposób. Pracownik może dokonać przekrętów poza godzinami pracy i compliance nic w tej sytuacji nie da. Jedynym sensownym wyjściem jest system antyfraudowy.

  Odpowiedz
 • Polski konsument mięsa chce dodatkowej ochrony(2019-02-18 17:12) Zgłoś naruszenie 00

  Afera z zakładem mięsnym pokazała że polskie firmy produkujące żywność skupowały chore zwięrzeta i sprzedawały na polski rynek i na rynek unijny. Tak więc jak konsumenci mają się bronić przed fałszowaniem żywności. HACCAP nie wystarcza, dobre praktyki produkcji nie wystarczają. Musi być więc nowa forma kontroli COMPLIANCE

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane