statystyki

Unia ułatwi handel internetowy i tradycyjny

autor: Szymon Cydzik05.02.2019, 20:00
wózek-market-handel

Dyrektywa o sprzedaży dóbr dotyczy wszelkiego handlu towarami, niezależnie, czy odbywa się on w stacjonarnych sklepach, czy przez internet lub innymi metodami na odległośćźródło: ShutterStock

Negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego uzgodnili treść dwóch dyrektyw – o umowach i sprzedaży dóbr oraz o treściach i usługach cyfrowych. Dzięki nim transgraniczny handel, zarówno tradycyjny, jak i wirtualny, ma być łatwiejszy i bezpieczniejszy.

Ustalają bowiem wspólne zasady i wymagania dotyczące umów sprzedaży. Szczególnie ma chronić interesy małych i średnich firm działających na skalę unijną. Nowe przepisy mają też zapewnić konsumentom i sprzedawcom jasne ramy prawne. Wprowadzają one pełną harmonizację, co oznacza, że państwa członkowskie nie będą mogły zmienić przepisów dyrektywy, chyba że krajowe przepisy już zapewniają konsumentom wyższy poziom ochrony.

Zmiany w dyrektywie o treściach cyfrowych dotyczą odpowiedzialności dostawców usług. W ramach kompromisu przyjęto, że dostawca ponosi odpowiedzialność za niezgodność usługi z umową przez okres nie krótszy niż dwa lata. Jednocześnie przewidziano, że przed zakończeniem umowy z powodu braku dostarczenia treści lub jej niezgodności z zamówieniem usługodawcy należy dać „drugą szansę” na wywiązanie się z umowy. Zrezygnowano też z uregulowania w dyrektywie kwestii wypowiadania umów długoterminowych.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane