statystyki

Przedsiębiorcy zaciskają pasa i mniej wydają na inwestycje

autor: Patrycja Otto15.01.2019, 07:30; Aktualizacja: 15.01.2019, 07:51
Przemysł spożywczy w Polsce

Przemysł spożywczy w Polsceźródło: DGP

Branża spożywcza zacisnęła pasa. Efektem jest spadek nakładów na nowe inwestycje. Są jednak wyjątki.

W pierwszym półroczu 2018 r. na nowe przedsięwzięcia sektor wydał 3,252 mld zł. To o niemal 5 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z danych Banku BGŻ BNP Paribas przygotowanych dla DGP. Cały ubiegły rok też mógł być pod tym względem gorszy od 2017. Jeśli te prognozy się potwierdzą, 2018 r. będzie już drugim z kolei, w którym inwestycje w branży wyhamowały.

Eksperci nie są zaskoczeni. Ich zdaniem mniejsze nakłady to konsekwencja narastającej niepewności przedsiębiorców co do sytuacji gospodarczej. Jak podkreśla Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, ma to związek przede wszystkim z rosnącymi kosztami produkcji, wynikającymi m.in. z podwyżek wynagrodzeń, energii czy surowców. Firmy obawiały się też zmian w otoczeniu prawnym, zwłaszcza w podatkach (głównie CIT), których było wyjątkowo dużo. W dodatku ostatnie lata były okresem wielkich inwestycji, dzięki czemu mamy jedne z najbardziej nowoczesnych zakładów w Europie. Wiele z tych projektów było realizowanych w oparciu o środki unijne, których napływ będzie coraz mniejszy.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane