Ile zarabia się w bankach centralnych? Zagraniczne podmioty nie mają problemu z jawnością

autor: Bartek Godusławski14.01.2019, 07:40; Aktualizacja: 14.01.2019, 08:35
Niejawny Bank Polski to niechlubny wyjątek

Niejawny Bank Polski to niechlubny wyjątekźródło: ShutterStock

DGP przeprowadził sondę w 18 bankach centralnych. Część z nich przysłała nam informacje o wynagrodzeniach swoich szefów w ciągu... kilkunastu minut! Inne zrobiły to po maksymalnie kilku godzinach. W danych uwzględniły także dodatki do pensji, nie było problemu z uzyskaniem dostępu do płac dyrektorów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (15)

  • posiadacz lokaty(2019-01-14 09:42) Zgłoś naruszenie 360

    Wynagrodzenia w NBP są na przyzwoitym poziomie?Ale za to nasze lokaty nie są na przyzwoitym poziomie.Prawie 0 %.W tym podatek Belki,który po 2 latach od wprowadzenia miał być zniesiony.Minęło ponad 10 lat i podatek Belki jest dalej.

    Odpowiedz
  • Takie Bizancjum zawsze było ???? (2019-01-14 10:08) Zgłoś naruszenie 250

    Chore pensje w tym NBP gdzie faktycznie niewiele jest do roboty !!!!

    Odpowiedz
  • nike(2019-01-14 09:14) Zgłoś naruszenie 202

    Ach, ta szalejąca transparentność, jak ubolewał Zybertowicz... I jak tu rządzić, jak tu żyć?...

    Odpowiedz
  • Marek K.(2019-01-14 10:43) Zgłoś naruszenie 200

    Wiele lat temu, członek SLD powiedział mi, że takie posady służą wyciąganiu kasy dla partii. Dostajesz świetną pensję i stanowisko "do nic nierobienia", ale dużą część pensji przekazujesz. Zastanówmy się: 40 mln, dziwnie duże pensje pań, które niewiele potrafią. Tam działa grupka ludzi, którzy wiedzą jak ukręcić sobie parę groszy. To nie partia, to na przykład pięciu ludzi "trzymających władzę".

    Odpowiedz
  • aha(2019-01-14 10:53) Zgłoś naruszenie 131

    W NBP jest co robić. Za dużo się tylko płaci swoim kumotrom i poplecznikom. Stąd tajemnice. Całkiem jak w kościele. Caritas i ksiądz się nie rozliczają. Za to stale kasę zbierają z budżetu i od wiernych. Im się należy i mało zarabiają.

    Odpowiedz
  • Bintell(2019-01-14 13:38) Zgłoś naruszenie 120

    Jak by nie było, porównywalnie, te kudłate dwórki Glapińskiego zarabiają więcej niż Prezydent Rezerwy Federalnej USA (obecnie Jerme Powell): Kongres odpowiada za wynagrodzenie przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Obecny roczny dochód wynosi 201 700 USD (dwórki: PLN 900.000 = USD 242.000 na 13/01/2019). Co więcej, Prezydent Federalnej Rezerwy USA nie może brać fuch na boku (co robią dwórki).Tak to już jest w administracji państwowej USA, że zarabiają tam znacznie mniej, niż w sektorze prywatnym. Z reguły każdy ambasador USA ma się finansowo znacznie gorzej, niż gdyby był na swoim - krotko mówiąc dokłada do funkcji (biedna Mosbacher - Czaputowicz powinien przyznać jej darmowy roczny karnet do Muzeum Pułaskiego w Warce), która jest uważana raczej za honorową, niż za kaso-robną. No ale w Polsce demokracja jest bizantyjska (to polskie tradycje demokracji arystokratycznej), a państwo bogatsze niż USA, więc płacą więcej za barwy klubowe i świecenie podmalowanymi oczkami, niż za kwalifikacje i przydatność zawodową (stąd tylu matołków na wysokich stołkach). Ratuj Ojczyzno !!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nie chodzi o zarobki konkretnych osób Mr Glapiński(2019-01-14 11:56) Zgłoś naruszenie 120

    A wystarczy podanie listy stanowisk z płacami i ile jest stanowisk wysokopłatnych w okolicach 30 tys. zł, z a ile tych marnych niskopłatnych w okolicach zaledwie 10 tys zł..... Chowanie się za ustawą o ochronie danych osobowych to licha wymówka by ukryć niewygodną prawdę.

    Odpowiedz
  • Obywatel(2019-01-14 15:06) Zgłoś naruszenie 100

    Pan Glapiński mógł jako prezes NBP ujawnić własne wynagrodzenie - ŻADNE prawo nie zabrania ujawnienia własnego wynagrodzenia. Ale jest inna sprawa - tz. ustawa kominowa - ona to określa wysokość wynagrodzenia osób zatrudnionych na określonych stanowiskach , mi. prezesa NBP. Jeżeli jest prawdą co piszą gazety to proszę porównać z zapisami ustawy. Może być ciekawie.

    Odpowiedz
  • Ted(2019-01-14 21:32) Zgłoś naruszenie 80

    65 tysia co miesiąc to dobra pensja. Gratuluję!!! niestety dla wszystkich nie wystarczy, dlatego dla wielu jest harówka za grosze

    Odpowiedz
  • Witold(2019-01-15 02:26) Zgłoś naruszenie 30

    Wysokosc wynagrodzen to pierwszy problem. Bardziej istotne jest, jak te zarobki maja sie do sredniej krajowej. Jak do dochodu narodowego i podobnych wskaznikow ekonomicznych.

    Odpowiedz
  • Natan(2019-01-14 11:42) Zgłoś naruszenie 128

    Przestańcie pisać bzdury że Glapiński jest przeciwnikiem ujawnieniu zarobków w NBP !!!! Na konferencji prasowej powiedział wyraźnie że jednym kliknięciem jest możliwe ujawnienie zarobków w NBP jezeli będzie to zgodnie z Polskim prawem !!! Każde ujawnienie zarobków w firmach jest niezgodne z prawem tak było w NBP za Balcerowicza i Belki więc nie siejcie bzdur i tym samym nienawiści między Polakami !!! Mało Wam wczorajszej tragedii w Gdańsku ???

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz