statystyki

Ceny paliw na stacjach są ekstremalnie zawyżone. Muszą spaść

autor: Justyna Piszczatowska03.01.2019, 08:17; Aktualizacja: 03.01.2019, 08:26
Mimo olbrzymich spadków cen hurtowych koszty tankowania dla polskich kierowców obniżają się niezwykle powoli.

Mimo olbrzymich spadków cen hurtowych koszty tankowania dla polskich kierowców obniżają się niezwykle powoli.źródło: ShutterStock

Orlen i Lotos spełniły obietnicę: od 1 stycznia nie podniosły cen mimo wprowadzenia nowej opłaty emisyjnej. Jednak zdaniem analityków stawki na stacjach są ekstremalnie zawyżone i muszą spaść.

Początek 2019 r. nie przyniósł podwyżek cen paliw na stacjach, mimo że w całkowitym rachunku pojawił się nowy składnik. To opłata emisyjna, która wynosi 80 zł za 1000 litrów diesla i benzyny. Oznacza ona, że w koszcie każdego litra paliwa przybyło dodatkowych 8 gr (razem z VAT to już 10 gr). Pieniądze te pójdą na Fundusz Niskoemisyjnego Transportu i wsparcie na walkę ze smogiem dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kiedy trwały prace nad przepisami w tej sprawie, przedstawiciele krajowych koncernów paliwowych Orlen i Lotos mówili, że opłata emisyjna ma „marginalne znaczenie” i że wezmą ją w całości na siebie, by nie tracić klientów. W dotrzymaniu słowa pomogła im istna wolta, jakiej od tego cza su dokonał światowy rynek paliw. Do końca września ceny ropy gwałtownie rosły, dochodząc nawet do 85 dol. za baryłkę. Od tamtego czasu trwa ich zjazd. Europejska ropa Brent w ostatnich dniach dochodzi do dolnej granicy 50 dol., tylko lekko się od niej odbijając (wczoraj oscylowała w granicach 55 dol. za baryłkę). W skrócie: ropa jest na świecie o jedną trzecią tańsza niż kwarta ł temu. Tymczasem średnie ceny benzyn na polskich stacjach spadły o kilka procent. Olej napędowy jest wręcz droższy niż na początku października, co tłumaczy się zwiększonym popytem na oleje ogółem w szczycie sezonu grzewczego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Narod(2019-01-03 18:29) Zgłoś naruszenie 90

    Banialuki i dyrdymały koncerny paliwowe mogą opowiadać ludziom o niskiej świadomości. Popyt zimą rośnie na olej grzewczy (opalowy) a na stacjach sprzedawany jest olej napędowy stosowany do pojazdów mechanicznych. Kłamać trzeba umieć.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane