statystyki

Przepisem strzelają w drogą benzynę. Cena ropy na świecie spada, na stacjach nie

autor: Justyna Piszczatowska06.02.2019, 11:02; Aktualizacja: 06.02.2019, 11:14
paliwo, stacja paliw

W Polsce sytuację na rynku paliw monitoruje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentówźródło: ShutterStock

W Niemczech i Austrii urzędy antymonopolowe dbają o przejrzystość cen na stacjach paliw.

Mimo spadku cen ropy na rynkach hurtowych pod koniec ubiegłego roku, paliwa na polskich stacjach wcale znacząco nie staniały. Statystyki pokazały, że średnie marże, które w III kw. ub.r. bywały ujemne, w efekcie spadku cen ropy na świecie w grudniu dochodziły do nawet 90 gr na litrze, by obecnie spaść w okolice 40–50 gr. Kierowcom trudno oprzeć się wrażeniu, że kiedy ceny ropy rosną, koncerny podnoszą swoje dużo szybciej, niż są skłonne je obniżać, gdy koniunktura na rynkach się odwraca. – Tę obiegową opinię potwierdzają nie tylko analizy rynkowe, lecz także badania naukowców – tłumaczy Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Dylematy rozwiałaby większa przejrzystość cen, mogąca pojawić się na rynku dzięki porównywarkom. Danych o bieżących cenach w internecie nie brakuje. Takie informacje podają zarówno Komisja Europejska, jak i krajowe firmy analityczne, np. E-petrol, BM Reflex oraz organizacje branżowe. Jednak miejsca, w którym kierowcy mogliby porównać ceny poszczególnych sieci, nie ma. Inicjatywę w tej sprawie podjął notowany na giełdzie Unimot. Stworzył specjalną aplikację Tankuj24. W ubiegłym roku musiał jednak zawiesić projekt. – Użytkownicy oczekiwali ogólnopolskiego zasięgu aplikacji, czyli przyłączenia się do Tankuj24 największych koncernów paliwowych. Te z kolei traktowały projekt jako konkurencyjny i nie były skłonne do współpracy – wyjaśnił prezes Unimotu Adam Sikorski.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • xawier(2019-02-06 11:42) Zgłoś naruszenie 100

  Drogie paliwo to kolejne wiezowce, premie dla dojnej zmiany.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aha(2019-02-06 15:25) Zgłoś naruszenie 42

  Trzeba aktualnie rządzących opłacić a i na czarną mafie płci obojga też potrzeba. Dla Austriaka już nie starczyło? Czy też miano nadzieję na wykiwanie go, tak jak wykiwał Ojczulek stoczniowców i wiernych. Dla ojczulka od wiernych świadectwa udziałowe i brak pracy /bezrobocie/ dla stoczniowców. Nie należy oszustów brać za wzór.

  Odpowiedz
 • GG(2019-02-07 00:18) Zgłoś naruszenie 10

  Orlen to kolejna afera. Może ktoś to zauważy?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane