statystyki

Przepisem strzelają w drogą benzynę. Cena ropy na świecie spada, na stacjach nie

autor: Justyna Piszczatowska06.02.2019, 11:02; Aktualizacja: 06.02.2019, 11:14
paliwo, stacja paliw

W Polsce sytuację na rynku paliw monitoruje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentówźródło: ShutterStock

W Niemczech i Austrii urzędy antymonopolowe dbają o przejrzystość cen na stacjach paliw.

Mimo spadku cen ropy na rynkach hurtowych pod koniec ubiegłego roku, paliwa na polskich stacjach wcale znacząco nie staniały. Statystyki pokazały, że średnie marże, które w III kw. ub.r. bywały ujemne, w efekcie spadku cen ropy na świecie w grudniu dochodziły do nawet 90 gr na litrze, by obecnie spaść w okolice 40–50 gr. Kierowcom trudno oprzeć się wrażeniu, że kiedy ceny ropy rosną, koncerny podnoszą swoje dużo szybciej, niż są skłonne je obniżać, gdy koniunktura na rynkach się odwraca. – Tę obiegową opinię potwierdzają nie tylko analizy rynkowe, lecz także badania naukowców – tłumaczy Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

Dylematy rozwiałaby większa przejrzystość cen, mogąca pojawić się na rynku dzięki porównywarkom. Danych o bieżących cenach w internecie nie brakuje. Takie informacje podają zarówno Komisja Europejska, jak i krajowe firmy analityczne, np. E-petrol, BM Reflex oraz organizacje branżowe. Jednak miejsca, w którym kierowcy mogliby porównać ceny poszczególnych sieci, nie ma. Inicjatywę w tej sprawie podjął notowany na giełdzie Unimot. Stworzył specjalną aplikację Tankuj24. W ubiegłym roku musiał jednak zawiesić projekt. – Użytkownicy oczekiwali ogólnopolskiego zasięgu aplikacji, czyli przyłączenia się do Tankuj24 największych koncernów paliwowych. Te z kolei traktowały projekt jako konkurencyjny i nie były skłonne do współpracy – wyjaśnił prezes Unimotu Adam Sikorski.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • xawier(2019-02-06 11:42) Zgłoś naruszenie 100

  Drogie paliwo to kolejne wiezowce, premie dla dojnej zmiany.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aha(2019-02-06 15:25) Zgłoś naruszenie 42

  Trzeba aktualnie rządzących opłacić a i na czarną mafie płci obojga też potrzeba. Dla Austriaka już nie starczyło? Czy też miano nadzieję na wykiwanie go, tak jak wykiwał Ojczulek stoczniowców i wiernych. Dla ojczulka od wiernych świadectwa udziałowe i brak pracy /bezrobocie/ dla stoczniowców. Nie należy oszustów brać za wzór.

  Odpowiedz
 • GG(2019-02-07 00:18) Zgłoś naruszenie 10

  Orlen to kolejna afera. Może ktoś to zauważy?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane