statystyki

Łatwiej będzie chronić własną markę

autor: Sławomir Wikariak12.12.2018, 19:00
Na 6 miesięcy przed wygaśnięciem okresu ochronnego UP RP sam powiadomi o tym uprawnionych.

Na 6 miesięcy przed wygaśnięciem okresu ochronnego UP RP sam powiadomi o tym uprawnionych.źródło: ShutterStock

Właściciele znaków towarowych nie będą już ryzykowali ich utraty. Urząd Patentowy przed upływem okresu ochronnego sam przypomni o konieczności jego przedłużenia.

To jedna ze zmian zaproponowanych w przyjętym wczoraj przez rząd projekcie nowelizacji ustawy – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 776 ze zm.). Prawo ochronne na znak towarowy trwa 10 lat od daty zgłoszenia. Po tak długim okresie nie wszyscy pamiętają o przedłużeniu jego ochrony. Nawet tak znana marka jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez prawie dwa lata pozostawała bez ochrony. Prawo ochronne wygasło w 2003 r., a dopiero w 2005 r. WOŚP zgłosiła lekko zmodyfikowany znak.

Nowelizacja ma zapobiec takim sytuacjom. Na 6 miesięcy przed wygaśnięciem okresu ochronnego UP RP sam powiadomi o tym uprawnionych. Dzięki temu będą wiedzieli, że muszą opłacić kolejny okres. Uproszczona też zostanie procedura przedłużenia ochrony. Dzisiaj należy złożyć wniosek, którego rozpoznanie kończy się wydaniem decyzji administracyjnej. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów będzie wystarczało samo wniesienie opłaty za kolejne 10 lat ochrony (400 zł za każdą z klas, o ile znak ma być chroniony w trzech klasach).


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane