statystyki

Łatwiej będzie chronić własną markę

autor: Sławomir Wikariak12.12.2018, 19:00
Na 6 miesięcy przed wygaśnięciem okresu ochronnego UP RP sam powiadomi o tym uprawnionych.

Na 6 miesięcy przed wygaśnięciem okresu ochronnego UP RP sam powiadomi o tym uprawnionych.źródło: ShutterStock

Właściciele znaków towarowych nie będą już ryzykowali ich utraty. Urząd Patentowy przed upływem okresu ochronnego sam przypomni o konieczności jego przedłużenia.

To jedna ze zmian zaproponowanych w przyjętym wczoraj przez rząd projekcie nowelizacji ustawy – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 776 ze zm.). Prawo ochronne na znak towarowy trwa 10 lat od daty zgłoszenia. Po tak długim okresie nie wszyscy pamiętają o przedłużeniu jego ochrony. Nawet tak znana marka jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez prawie dwa lata pozostawała bez ochrony. Prawo ochronne wygasło w 2003 r., a dopiero w 2005 r. WOŚP zgłosiła lekko zmodyfikowany znak.

Nowelizacja ma zapobiec takim sytuacjom. Na 6 miesięcy przed wygaśnięciem okresu ochronnego UP RP sam powiadomi o tym uprawnionych. Dzięki temu będą wiedzieli, że muszą opłacić kolejny okres. Uproszczona też zostanie procedura przedłużenia ochrony. Dzisiaj należy złożyć wniosek, którego rozpoznanie kończy się wydaniem decyzji administracyjnej. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów będzie wystarczało samo wniesienie opłaty za kolejne 10 lat ochrony (400 zł za każdą z klas, o ile znak ma być chroniony w trzech klasach).


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane