statystyki

Skandal wokół KNF odstrasza inwestorów

autor: dr Marcin Zaborowski08.12.2018, 08:00
KNF

KNFźródło: ShutterStock

Od połowy listopada wszystkie banki polskie notowane na giełdzie, włącznie z państwowymi, traciły na wartości. Początkowo spadki były głębokie, ostatnio podmioty te odrobiły część strat, ale tylko nieznacznie.

P ol ska w ciągu kilku ostatnich lat stała się krajem o stosunkowo niskim poziomie inwestycji, jednym z najniższych w regionie. Na dziś nasza gospodarka jest napędzana głównie konsumpcją wewnętrzną. Nie odczuwamy jeszcze konsekwencji malejącego zainteresowania inwestorów polskim rynkiem, ale jasne jest, że dramatycznie potrzebujemy innowacyjności. Mówią o tym wszystkie strategie rządowe, włącznie z planem Morawieckiego, który zakłada wzrost inwestycji do poziomu 25 proc. PKB w perspektywnie kilku lat. Atmosferę wokół Polski pogarsza afera korupcyjna w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) – instytucji, która istnieje po to, by regulować rynek i nie dopuszczać do nadużyć. Jeszcze przed wybuchem skandalu wiadomo było, że małe są szanse na realizację planu Morawieckiego. Wzrost inwestycji jest anemiczny, według najnowszych danych kwartalnych pozostaje on na poziomie 17,8 proc. w skali roku. Wiele wskazuje na to, że afera KNF dodatkowo wzmocni sceptyczne nastawienie inwestorów do Polski. Komentarze w międzynarodowej debacie publicznej, są, jak wiadomo, mało przychylne. „Skandal korupcyjny wokół Getin Noble, banku z depozytami wartymi 10 mld dol. odstrasza inwestorów. Indeks banków/pożyczkodawców spadł o 4 proc., to największy spadek w ciągu 2 lat” – pisał 18 listopada br. Bloomberg. „Pół roku po ogłoszeniu bankructwa GetBacku polski finansowy sektor przeżywa następne uderzenia” – podawało miesiąc wcześniej Euromoney.

Nagłaśniane są też krytyczne wobec UE wypowiedzi prezydenta i premiera, a nawet bardzo odległa perspektywa polexitu niekorzystnie wpływa na atrakcyjność polskiego rynku. Inwestorzy zainteresowani regionem często decydują się więc na wybranie Rumunii, gdzie koszty pracy są niższe, a nastawienie do Unii Europejskiej jednoznacznie pozytywne.

Jak czynić kraj atrakcyjnym

Utrzymanie zainteresowania zagranicznych inwestorów wymaga od państwa zapewnienia fundamentalnych elementów: stabilnych i przewidywalnych ram prawnych, bezstronnego wymiaru sprawiedliwości oraz godnego zaufania, profesjonalnie działającego regulatora.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (14)

  • siępytam(2018-12-08 10:09) Zgłoś naruszenie 4013

    kto normalny zainwestuje w bolszewicki pisuar

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • przemiany(2018-12-08 12:17) Zgłoś naruszenie 397

    Skandal nie wystrasza. Wystrasza nieuczciwość ludzi KNF, NBP, SKOK-ów, kłamanie w żywe oczy ludzi prominentnych PiS. Mnie wystrasza nieuczciwość ludzi Rydzyk. Do oszusta Rydzyka lgną jak muchy plujki do miodu ludzie PiS. Z powodu zachowania rycerza zakonu PC nie ufam teraz i NBP.

    Odpowiedz
  • Zorrro(2018-12-08 10:02) Zgłoś naruszenie 2613

    A cóż to autor proponuje...cichutko pod dywan zamiatać? Banki to stajnia AUGIASZA nie jedna zresztą w naszym kraju i EU! Właśnie przewraca się deutsche Bank... Co zdrowe ostanie się co ma paść , padnie, w tym przekrętackie "banki" Czarneckiego!

    Odpowiedz
  • Dziadek wnuka(2018-12-08 17:32) Zgłoś naruszenie 255

    Pewien żart polskiego arystokraty ; " Dałbym połowę tego, co posiadam, żeby Polska odzyskała wolność. Za drugą połowę zaraz bym wyemigrował...". Prawdziwe, prawda ? Bismarcka słów o polakach już nie będę przytaczał. Sam doświadczyłem, jak co niektórzy chcieli/żądali ode mnie swoistego "opodatkowania" się. Każdy z Was zapewne też, choćby raz. No i te awanse po uznaniu, powoływanie na odpowiedzialne stanowiska partyjnych bonzów, ich klakierów, bliskie rodzinki nawet po kursach krawieckich, ci wszyscy banksterzy, Misiewicze i Czarneccy przy ministrach z teką i bez teki, zamówienia publiczne nie do przyjęcia bez koperty odpowiedniej grubości - bo to zezłości urzędnika ... A tak jest, i będzie, gdy głos najważniejszy w państwie będzie należał do partyjnego Kacyka,zwanego także dla żartu Imperatorem. Miskę będzie miał wtedy pełną amicus imperatori, a nie Ty przyjacielu !! I tylko jeszcze brak Incitatusa na odpowiednim fotelu. Choć trzeba przyznać że się starają nadzwyczaj, mamy już Dyzmę na stanowisku premiera, a i niejednego Leona Kunickiego na fotelach prezesów i ministrów. Żegnaj Polsko, twój lud słowiański z oczami wzniesionymi ku bóstwu, zbliża się do krawędzi urwiska ...

    Odpowiedz
  • xyz(2018-12-08 09:40) Zgłoś naruszenie 2011

    Czy Pan dr Marcin Zaborowski były dyrektor PISM / 2010-2015/ jest właściwą osobą, która dokonuje oceny związanej z tzw aferą KNF. Chyba nie. Pan dr Zborowski powinien sobie przypomnieć nieetyczne zachowania PISM i jego osoby przekraczające zakres działania instytutu. Zarzuty były konkretne i mocne. Dotyczyły też nieetycznych powiązań z najważniejszymi politykami rządzącymi w tym okresie. Swoją kadencję w PISM Pan dr Zaborowski kończył w 2015 r w atmosferze wyciszanego skandalu.

    Odpowiedz
  • Zigi(2018-12-09 02:39) Zgłoś naruszenie 151

    Geniusz Żoliborski urządzi nas na cacy.

    Odpowiedz
  • tomek(2018-12-08 14:15) Zgłoś naruszenie 1332

    Co za bzdety. Czy Niemcy, USA, UK, Szwajcaria, Japonia itd. itd. nie miały afery z bankami lub z korupcją - miały, i to nie jedną. Ważne żeby znaleźć winnych i odpowiednio ukarać. Marksiści - liberałowie krzyczą: wielka afera! Ale chyba takiego złodziejstwa jak za Balcerowicza i Tuska nigdy jeszcze nie było w Polsce, za wyjątkiem chyba tylko Trzech Rozbiorów Polski

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nenia(2018-12-09 08:38) Zgłoś naruszenie 85

    A dlaczego spekulantów giełdowych nazywamy inwestorami?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ala(2018-12-08 21:56) Zgłoś naruszenie 812

    Oszust,przestępca wylansował się na ofiarę .....a co z tymi,których oszukał? uważał,że rząd wpompuję w jego prywatne banki mln...by nadal mógł oszukiwać i wyprowadzać pieniadze na konta za granicę a robole będą na niego dymać...SB cwaniak....

    Odpowiedz