statystyki

Fetysz ilości i zapomniana skuteczność. Od samego wydawania pieniędzy nikt się nie wzbogacił [OPINIA]

autor: Piotr Arak06.12.2018, 07:46; Aktualizacja: 06.12.2018, 08:09
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Od samego wydawania pieniędzy nikt się nie wzbogacił, bo kluczowe jest ich inwestowanieźródło: ShutterStock

Niemal 15 lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej nadal panuje przekonanie, że dzięki środkom europejskim polska gospodarka rozwija się szybciej. I być może ta teza ma uzasadnienie, ale niesie ze sobą również wątpliwości. Problem w tym, że od samego wydawania pieniędzy jeszcze nikt się nie wzbogacił, bo kluczowe jest ich inwestowanie. Według różnych szacunków w poprzedniej perspektywie finansowej pieniądze rozdysponowywane przez Polskę zwiększały wzrost PKB o 0,5–1 pkt proc. rocznie.

Podstawową rolę w finansowaniu unijnych celów gospodarczych i społecznych odgrywa pięć funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, zarządzanych wspólnie przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Polityka spójności, będąca głównym unijnym instrumentem realizacji aktualnej strategii „Europa 2020”, jest wspomagana przez trzy fundusze: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny i Fundusz Spójności. Ich ważną cechą jest wymóg współfinansowania krajowego.

Wpływ transferów na rozwój gospodarczy różni się między państwami. Z przeprowadzonej przez Komisję Europejską oceny wydatkowania środków w ramach dwóch z trzech funduszy, z których finansowana jest polityka spójności, wynika, że z każdego euro wydanego w latach 2007–2013 do 2023 r. zostanie wygenerowane 2,74 euro dodatkowego PKB. W przypadku 12 analizowanych przez Komisję państw ich PKB był w 2015 r. średnio o 4 proc. większy, niż gdyby nie korzystały one ze wsparcia UE. Ten pozytywny efekt powinien być widoczny w kolejnych latach, a w niektórych państwach będzie on nawet wyższy. Zdaniem Komisji dla Polski do 2023 r. ta wielkość może wynieść ok. 6 proc.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane