statystyki

Fetysz ilości i zapomniana skuteczność. Od samego wydawania pieniędzy nikt się nie wzbogacił [OPINIA]

autor: Piotr Arak06.12.2018, 07:46; Aktualizacja: 06.12.2018, 08:09
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Od samego wydawania pieniędzy nikt się nie wzbogacił, bo kluczowe jest ich inwestowanieźródło: ShutterStock

Niemal 15 lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej nadal panuje przekonanie, że dzięki środkom europejskim polska gospodarka rozwija się szybciej. I być może ta teza ma uzasadnienie, ale niesie ze sobą również wątpliwości. Problem w tym, że od samego wydawania pieniędzy jeszcze nikt się nie wzbogacił, bo kluczowe jest ich inwestowanie. Według różnych szacunków w poprzedniej perspektywie finansowej pieniądze rozdysponowywane przez Polskę zwiększały wzrost PKB o 0,5–1 pkt proc. rocznie.

Podstawową rolę w finansowaniu unijnych celów gospodarczych i społecznych odgrywa pięć funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, zarządzanych wspólnie przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Polityka spójności, będąca głównym unijnym instrumentem realizacji aktualnej strategii „Europa 2020”, jest wspomagana przez trzy fundusze: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny i Fundusz Spójności. Ich ważną cechą jest wymóg współfinansowania krajowego.

Wpływ transferów na rozwój gospodarczy różni się między państwami. Z przeprowadzonej przez Komisję Europejską oceny wydatkowania środków w ramach dwóch z trzech funduszy, z których finansowana jest polityka spójności, wynika, że z każdego euro wydanego w latach 2007–2013 do 2023 r. zostanie wygenerowane 2,74 euro dodatkowego PKB. W przypadku 12 analizowanych przez Komisję państw ich PKB był w 2015 r. średnio o 4 proc. większy, niż gdyby nie korzystały one ze wsparcia UE. Ten pozytywny efekt powinien być widoczny w kolejnych latach, a w niektórych państwach będzie on nawet wyższy. Zdaniem Komisji dla Polski do 2023 r. ta wielkość może wynieść ok. 6 proc.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane