Jak się przygotować do startu w elektronicznym przetargu

autor: Artur Wawryło04.12.2018, 19:00
Oferta w postępowaniu prowadzonym po nowelizacji musi być złożona pod rygorem nieważności w formie elektronicznej.

Oferta w postępowaniu prowadzonym po nowelizacji musi być złożona pod rygorem nieważności w formie elektronicznej.źródło: ShutterStock

Wykonawcy planujący udział w zamówieniach publicznych o wartościach powyżej progów unijnych powinni wcześniej podjąć wiele działań, m.in. nabyć kwalifikowany podpis. W przeciwnym razie skuteczne złożenie ofert na zmienionych zasadach może się okazać niemożliwe.

Od 18 października obowiązuje pełna elektronizacja zamówień publicznych o wartościach powyżej progów unijnych. Pełna elektronizacja oznacza w praktyce m.in., że nie można już w postępowaniach składać ofert metodą tradycyjną, tj. w formie pisemnej. Nie można też prowadzić korespondencji faksowej.

Ogłoszenia o zamówieniach publicznych powyżej progów unijnych publikowane są w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Minęło już ponad 30 dni, od kiedy ukazały się w nim pierwsze z nich, dotyczące postępowań prowadzonych z uwzględnieniem pełnej elektronizacji. A to oznacza, że obecnie w wielu postępowaniach ogłoszonych w pierwszych dnia po wejściu nowych przepisów rozpoczął się czas składania ofert. Wprawdzie na razie postępowań jest stosunkowo niewiele (m.in. z uwagi na to, że zamawiający musieli oswoić się z nowymi wymogami i narzędziami związanymi z elektronizacją), jednak lada chwila można spodziewać się ich prawdziwego wysypu. Zbliża się początek nowego roku, a zwykle wtedy mamy do czynienia z nasileniem kontraktacji różnego rodzaju usług. Dla przedsiębiorców to zatem czas ostatnich przygotowań do składania ofert w formie elektronicznej. Nie jest to jednak zadanie łatwe, o czym świadczy duża liczba pytań napływających od przedsiębiorców. Przedstawiamy zatem zestawienie najważniejszych elementów, o jakich powinien pamiętać przedsiębiorca, który planuje udział w elektronicznym postępowaniu. Wskazujemy, jak powinien przygotować się do składania ofert, jakie przygotować narzędzia, jakie działania podjąć, aby sprawnie i bez stresu, a co najważniejsze ‒ skutecznie ‒ złożyć ofertę.

Stare czy nowe zasady postępowania

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wybrane przez nas postępowanie jest prowadzone z uwzględnieniem znowelizowanych przepisów, czy jeszcze na starych zasadach.

Jak to zrobić? W specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) należy odnaleźć informacje dotyczące formy składania ofert oraz komunikacji w postępowaniu z użyciem narzędzi elektronicznych. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości – należy zadać pytanie zamawiającemu.

Oferta w postępowaniu prowadzonym po nowelizacji musi być złożona pod rygorem nieważności w formie elektronicznej. Obowiązkiem zamawiającego jest poinformowanie wykonawców o formie, w jakiej oferty muszą być złożone. Z kolei, o ile postępowanie byłoby prowadzone jeszcze z uwzględnieniem poprzednich przepisów, złożenie oferty w formie elektronicznej bez odpowiedniej uprzedniej zgody zamawiającego skutkować będzie jej odrzuceniem.

  • Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach? Tam, gdzie dotychczas: w oficjalnym publikatorze, czyli Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pod adresem: https://ted.europa.eu.
  • Gdzie szukać specyfikacji i wyjaśnień? Tam, gdzie dotychczas: na stronach internetowych zamawiających. W przypadku portali komercyjnych specyfikacje, wyjaśnienia i modyfikacje do nich będą prezentowane zazwyczaj w lustrzany sposób, a więc zarówno na stronach internetowych zamawiających, jak i na platformach zakupowych. Nieco inaczej jest w przypadku miniPortalu: nie zawiera on ani treści SIWZ, ani zmian czy wyjaśnień. Wszystkie te informacje znajdziesz na stronie internetowej zamawiającego.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane