Afera KNF: Co zrobić z bankiem, który wpada w kłopoty? Zagraj w plan Zdzisława [SCHEMAT]

autor: Łukasz Wilkowicz01.12.2018, 19:00
Zdzisław Sokal

Zdzisław Sokalźródło: PAP
autor zdjęcia: Jakub Kamiński

Schemat postępowania ze słabymi bankami jest skomplikowany? Oto wersja uproszczona aż do bólu.

C o się robi z bankami, które popadają w kłopoty? To pytanie nabrało ostatnio znaczenia nie tyle w związku z nagromadzeniem problemów w systemie bankowym (z taką sytuacją nie ma my do czynienia), ile z aferą byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch. To on w rozmowie z Leszkiem Czarneckim, właścicielem dwóch krajowych banków, opowiadał o planie Zdzisława, czyli o potencjalnym przejęciu za złotówkę jednej z instytucji należących do biznesmena. W związku z nagraną rozmową kontrowersje wzbudziła też poprawka wprowadzona do ustawy o wzmocnieniu nadzoru finansowego (posłowie zaakceptowali ją też w nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym), która pozwala KNF na decydowanie o przejęciu słabego banku przez mocniejszego konkurenta .

Sposób postępowania z bankami zdradzającymi oznaki słabości – gdy np. wykazują stratę w sprawozdaniu finansowym – jest dość skomplikowany. Zostało to uregulowane w co najmniej trzech ustawach: prawo bankowe, o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym oraz o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i przymusowej restrukturyzacji banków.

PPK – plan Zdzisława


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Komentarze (5)

 • Mecenas(2018-12-01 21:39) Zgłoś naruszenie 151

  Sądzę, że czytelników bardziej by interesowało, co robić jak bank wpędził w kłopoty potencjalnych "klientów". Polisolokaty, obligacje GETBECKOWE itp.

  Odpowiedz
 • Lusia(2018-12-02 05:29) Zgłoś naruszenie 29

  Ja myślę, że jak powisimy Ryżego Matoła i Grzesia Szetynę, a ich ścierwo wrzucimy do ********** szamba, to ustaną wszelkie problemy w Polsce.

  Odpowiedz
 • Owca(2018-12-02 08:55) Zgłoś naruszenie 22

  Lusia dospij chociaz do godz 8-ej,przemysl sprawe bo umysl Ci sie rozjasni i dopiero zabieraj sie za pisanie.

  Odpowiedz
 • Segregator(2018-12-02 10:21) Zgłoś naruszenie 60

  Najpierw sprawdza sie ile pieniędzy wyszlamował z takiego banku, jego właściciel, następnie zamyka się go kryminału i trzyma aż nie odda wszystkiego, klientom i państwu, w takiej kolejności! Tak powinno postąpić poważne państwo, jeśli jego organy nadzorcze zawiodły w fazie funkcjonowania tego banku. Oczywiście należałoby urzędników takich organów pozamykać razem ze złodziejskim właścicielem. Ale tak sie niestanie w bantustanie, w którym arcyoszuści są nietykalni bo tzw państwo nie istnieje a usłuzne media ćwierkają z jednego słusznego klucza wypisując łgarskie brednie. Tak wyglada obraz kompradorskiej dup.okracji za zniewolonych narodów.

  Odpowiedz
 • vutru(2018-12-02 12:55) Zgłoś naruszenie 12

  Państwo powinno dbać tylko o państwowe banki a nie o banki UBeków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane