statystyki

Resortowy bat na nieuczciwe firmy. MF rozpoczyna walkę z zatorami płatniczymi

autor: Marek Chądzyński28.11.2018, 09:40; Aktualizacja: 28.11.2018, 10:04
pieniądze

Pomysł, by to UOKiK był instytucją pomagającą zwalczać zatory, jest spójny z kolejnym z założeń projektu przygotowanego przez MPiTźródło: ShutterStock

Publicznie dostępna lista nierzetelnych odbiorców albo kontrola u przedsiębiorców zalegających z zapłatą. Tak MF chce zwalczać zatory płatnicze.

Od kilku tygodni resort finansów dopracowuje swoje pomysły na walkę z zatorami. O tym, że ministerstwo w tym celu chce wykorzystywać narzędzia służące na co dzień do uszczelniania systemu podatkowego, już pisaliśmy. Chodzi o połączenie danych z jednolitego pliku kontrolnego i z systemu STIR.

Dzięki JPK fiskus bowiem wie, kto, gdzie, kiedy i komu wystawia faktury. Z pomocą systemu STIR śledzącego przepływy pieniędzy między kontami firm w bankach i SKOK-ach jest natomiast w stanie określić, jak te faktury są opłacane. Dzięki zestawieniu ze sobą obu baz bez większego problemu służby MF są w stanie wskazać przedsiębiorcę, który, mimo że ma pieniądze na koncie, nie płaci kontrahentom za kupione towary lub usługi, czym wywołuje efekt domina, bo jego kontrahenci, zmagając się z zaburzeniami płynności, nie płacą im za wystawiane faktury.

Choć samo namierzenie jest łatwe, to już decyzja, co z taką wiedzą zrobić, wcale nie jest prosta. Według naszych informacji w resorcie rozważane są dwie opcje.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane