statystyki

Resortowy bat na nieuczciwe firmy. MF rozpoczyna walkę z zatorami płatniczymi

autor: Marek Chądzyński28.11.2018, 09:40; Aktualizacja: 28.11.2018, 10:04
pieniądze

Pomysł, by to UOKiK był instytucją pomagającą zwalczać zatory, jest spójny z kolejnym z założeń projektu przygotowanego przez MPiTźródło: ShutterStock

Publicznie dostępna lista nierzetelnych odbiorców albo kontrola u przedsiębiorców zalegających z zapłatą. Tak MF chce zwalczać zatory płatnicze.

Od kilku tygodni resort finansów dopracowuje swoje pomysły na walkę z zatorami. O tym, że ministerstwo w tym celu chce wykorzystywać narzędzia służące na co dzień do uszczelniania systemu podatkowego, już pisaliśmy. Chodzi o połączenie danych z jednolitego pliku kontrolnego i z systemu STIR.

Dzięki JPK fiskus bowiem wie, kto, gdzie, kiedy i komu wystawia faktury. Z pomocą systemu STIR śledzącego przepływy pieniędzy między kontami firm w bankach i SKOK-ach jest natomiast w stanie określić, jak te faktury są opłacane. Dzięki zestawieniu ze sobą obu baz bez większego problemu służby MF są w stanie wskazać przedsiębiorcę, który, mimo że ma pieniądze na koncie, nie płaci kontrahentom za kupione towary lub usługi, czym wywołuje efekt domina, bo jego kontrahenci, zmagając się z zaburzeniami płynności, nie płacą im za wystawiane faktury.

Choć samo namierzenie jest łatwe, to już decyzja, co z taką wiedzą zrobić, wcale nie jest prosta. Według naszych informacji w resorcie rozważane są dwie opcje.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane