statystyki

Korki w sądach, zatory płatnicze w firmach

autor: Patryk Słowik08.11.2018, 07:16; Aktualizacja: 08.11.2018, 08:17
– Jeśli wierzyciel legitymowałby się odpowiednimi dokumentami, sąd zobligowany byłby do wydania postanowienia o zabezpieczeniu. Zabezpieczenie majątku dłużnika, w tym zajęcie nieruchomości, w której zamieszkuje lub prowadzi działalność gospodarczą, motywuje do zapłaty oraz zniechęca do opóźnień w uregulowaniu należności – podkreśla adwokat Radosław Płonka, ekspert prawny BCC.

– Jeśli wierzyciel legitymowałby się odpowiednimi dokumentami, sąd zobligowany byłby do wydania postanowienia o zabezpieczeniu. Zabezpieczenie majątku dłużnika, w tym zajęcie nieruchomości, w której zamieszkuje lub prowadzi działalność gospodarczą, motywuje do zapłaty oraz zniechęca do opóźnień w uregulowaniu należności – podkreśla adwokat Radosław Płonka, ekspert prawny BCC.źródło: ShutterStock

Ustawowe zobowiązanie sądów do rozpoznawania spraw gospodarczych w określonym terminie oraz wprowadzenie instytucji szybkiego zabezpieczenia roszczeń wierzyciela na majątku dłużnika to postulaty BCC, które miałyby zmniejszyć zatory płatnicze. Te bowiem, jak wynika z badania przeprowadzonego przez organizację, są jedną z największych bolączek polskich przedsiębiorców.

BCC chciałoby, aby szybkie zabezpieczenie roszczeń odbywało się na podstawie dokumentów posiadanych przez wierzyciela – umowy, faktury VAT lub rachunku, dowodu spełnienia świadczenia przez wierzyciela.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane