statystyki

Zamówienia publiczne: Postępowanie, które nie powinno być ogłoszone, bez kontroli

autor: Sławomir Wikariak19.09.2018, 07:43; Aktualizacja: 19.09.2018, 08:52
UZP argumentowało, że spółka wodno-kanalizacyjna już na etapie postępowania wyjaśniającego powinna poinformować, że nie podlega przepisom ustawy p.z.p. ze względu na sektorowy charakter zamówienia. Z tym również skład orzekający się nie zgodził.

UZP argumentowało, że spółka wodno-kanalizacyjna już na etapie postępowania wyjaśniającego powinna poinformować, że nie podlega przepisom ustawy p.z.p. ze względu na sektorowy charakter zamówienia. Z tym również skład orzekający się nie zgodził.źródło: ShutterStock

Czasem zamawiający decydują się na stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych, choć ustawa ich do tego nie zobowiązuje. Nie oznacza to jednak, że można od nich wymagać, by przestrzegali wszystkich regulacji – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

W grudniu 2015 r. jedno z przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych zawarło umowę na przebudowę stacji uzdatniania wody. Wartość tego zamówienia wynosiła mniej niż 1,5 mln euro, a zgodnie z ówczesnymi progami przepisy o zamówieniach publicznych na roboty budowlane przy zamówieniach sektorowych stosowało się od 5,18 mln euro. Mimo tego, w ogłoszeniu o tym przetargu spółka zawarła informację, że toczyć się on będzie w oparciu o procedurę zawartą w oparciu o ustawę – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.). W praktyce, jak się później okazało, nie zastosowała wszystkich przepisów z tej ustawy.

Postępowanie to skontrolował Urząd Zamówień Publicznych, który dopatrzył się wielu naruszeń (np. zastosowanie ceny jako jedynego kryterium czy nieuprawnione wezwanie wykonawców do uzupełnienia dokumentów). Kontrolerzy przyjęli, że mają do czynienia z zamówieniem klasycznym, co oznaczałoby, że choć w złagodzonym reżimie (poniżej tzw. progów unijnych), to jednak p.z.p. powinno być stosowane.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane