statystyki

Eksport już nie będzie ciągnął gospodarki

autor: Marek Chądzyński13.09.2018, 08:11; Aktualizacja: 13.09.2018, 09:31
Gospodarka

Pogorszenie koniunktury za Odrą uderzy w firmy nad Wisłą.źródło: ShutterStock

Wartość towarów sprzedawanych za granicę rośnie wolniej niż importowanych . Ten proces będzie się pogłębiał.

Przez siedem miesięcy nasze firmy sprzedały za granicę towary warte 125,7 mld euro, o 6,5 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym samym czasie import wyniósł 127,3 mld euro i był o 8,7 proc. większy. Opublikowane wczoraj dane GUS to jeszcze za mało, żeby bić na alarm. Zwłaszcza że w lipcu dynamiki eksportu i importu były porównywalne (wzrost o 16,5-16,4 proc.). Jednak wskaźniki pozwalające prognozować, co będzie się działo z wymianą towarową w kolejnych miesiącach, nie napawają optymizmem. W ostatnich badaniach PMI pokazujących nastroje menedżerów firm przemysłowych wskaźnik zamówień eksportowych był najniższy od lipca 2014 r.

Słabsze prognozy

Marcin Czaplicki, ekonomista banku PKO BP, zwraca uwagę, że spadek popytu z zagranicy, jaki przedsiębiorcy zasygnalizowali w PMI, to nie jest pierwszy taki przypadek w tym roku. – On wpisuje się w ogólnoeuropejski trend, np. tąpnięcie w Niemczech było o wiele głębsze. Tego się można było spodziewać, zważywszy na negatywny wpływ zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej na koniunkturę w gospodarkach wschodzących – ocenia ekspert. Jego zdaniem jedną z przyczyn spadku popytu zagranicznego są podwyżki stóp procentowych w USA, które utrudniły dostęp do dolarowego finansowania. Druga sprawa to narastający amerykański protekcjonizm, który też ma negatywny wpływ na nastroje eksporterów w Europie. Co widać choćby po wynikach niemieckiego indeksu ZEW.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane