statystyki

Konsumpcja pomaga rosnąć spółkom

autor: Łukasz Wilkowicz11.09.2018, 08:04; Aktualizacja: 11.09.2018, 08:46
Wśród rynkowych liderów na minus wyróżnił się przede wszystkim Tauron

Wśród rynkowych liderów na minus wyróżnił się przede wszystkim Tauronźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Radoslaw Kazmierczak

Poprawę wyniku odnotowało prawie 60 proc. giełdowych firm, które dotychczas podały wyniki za II kw. Wzrost przychodów ma na koncie niemal 3/4 z nich.

W przeszłości spośród notowanych na warszawskiej giełdzie spółek to te mniejsze wyróżniały się wzrostem przychodów i zysków. W ostatnich latach mniejsze firmy – wchodzące w skład indeksu sWIG80 – często wyprzedzały pod tym względem liderów rynku zgrupowanych w indeksie WIG20. II kwartał tego roku był jednak inny: mniejsze spółki radziły sobie słabiej. Ale tylko na pozór.

Duże straty u małych

Różnicę między obiema grupami firm widać na poziomie wyniku netto. Wśród liderów rynku był wzrost o 4 proc. W mniejszych spółkach – spadek o prawie 17 proc. W mniejszych spółkach proporcja była lepsza. Słabszy wynik, czyli mniejszy zysk lub większą stratę, odnotowało niespełna 30 proc. firm. Niewykluczone, że w ostatecznym rozrachunku mniejsze firmy wypadną gorzej. Duża część z nich nie przedstawiła jeszcze sprawozdań za II kwartał (I półrocze).


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane