statystyki

Kruszejący fundament gospodarczego wzrostu

autor: Marek Chądzyński03.09.2018, 07:46; Aktualizacja: 03.09.2018, 08:58
Gospodarka nam pięknie rośnie, ale nadal napędza ją przede wszystkim konsumpcja.

Gospodarka nam pięknie rośnie, ale nadal napędza ją przede wszystkim konsumpcja.źródło: ShutterStock

Gdyby nie wyborcze wydatki samorządów, o jakiejkolwiek dynamice w inwestycjach w ogóle nie byłoby mowy.

Piątkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego o wzroście gospodarczym w II kwartale co prawda potwierdziły wcześniejsze szacunki dotyczące dynamiki PKB – wyniosła ona 5,1 proc. – ale już struktura wzrostu była niespodzianką. Chodzi przede wszystkim o inwestycje, które zwiększyły się rok do roku o 4,5 proc. To znacznie poniżej przewidywań ekonomistów, którzy obstawiali przynajmniej utrzymanie tempa z I kwartału – czyli 8–9 proc.

Co takiego się stało, że ten jeden z najważniejszych fundamentów gospodarki znów zaczyna kruszeć? Ekonomiści mBanku policzyli szybko, że gdyby nie wydatki inwestycyjne samorządów w II kwartale, które nominalnie wzrosły aż o 89 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, to wzrostu nakładów inwestycyjnych mogłoby w ogóle nie być. Samorządy wydały bowiem 7,8 mld zł na nowe projekty, w całym pierwszym półroczu łączne wydatki to już 11,2 mld zł, podczas gdy w pierwszym półroczu 2017 r. było to niecałe 6 mld zł. Eksperci tę inwestycyjną aktywność wiążą ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Co to oznacza? Gospodarka nam pięknie rośnie, ale nadal napędza ją przede wszystkim konsumpcja. To jak płomień z palącej się słomy: może być wysoki, ale jest raczej nietrwały. To inwestycje, zwłaszcza te zwiększające produktywność w firmach, dają trwałą bazę do wzrostu PKB w przyszłości. Ale firmy – oprócz dużych podmiotów należących do państwa – inwestować nie chcą.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane