statystyki

Akcjonariusza wyproszono z walnego zgromadzenia? Może domagać się unieważnienia uchwały

autor: Anna Borysewicz31.07.2018, 09:37; Aktualizacja: 31.07.2018, 10:07
Zebranie akcjonariuszy

Zebranie akcjonariuszyźródło: ShutterStock

Jestem jednym z akcjonariuszy spółki akcyjnej. Z powodu konfliktu personalnego z zarządem spółki nie wpuszczono mnie na zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Udzielono wówczas m.in. absolutorium trzem członkom zarządu, z czym się nie zgadzam. Czy w takiej sytuacji uchwały absolutoryjne są ważne?

Na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki akcyjnej zapadają istotne decyzje w kluczowych kwestiach dotyczących funkcjonowania podmiotu, np. o absolutorium dla członków zarządu. Czytelnik, za sprawą swojego uprawnienia określonego w art. 428 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), w tym prawa do zadawania pytań, mógł mieć wpływ na treść podjętych uchwał. Został jednak pozbawiony swych praw. Zastosowanie niezgodnej z przepisami procedury może stanowić przesłankę do unieważnienia uchwał podjętych na tym zgromadzeniu, w tym absolutoryjnych dla członków zarządu. O sprzeczności z prawem uchwał może bowiem przesądzać nie tylko sama ich treść, lecz także sposób ich powzięcia (tak wynika np. z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt III CSK 403/16).

Kto może wytoczyć powództwo

Prawo do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały (lub uchwał) walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki akcyjnej przysługuje m.in. akcjonariuszowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w walnym zgromadzeniu. Pozew wnosi się przeciwko spółce do sądu okręgowego (najlepiej wydziału gospodarczego) właściwego dla jej siedziby. Już w chwili zgłoszenia przedmiotowego powództwa kwestionowana uchwała – z mocy art. 58 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) – jest bezwzględnie nieważna. Wytoczenie omawianego pozwu ma jednak na celu potwierdzenie tego faktu, w przeciwnym razie uchwała nadal będzie funkcjonować w obrocie gospodarczym jako ważna.

Wszelkie nieprawidłowości w zwołaniu zgromadzenia, podobnie jak inne uchybienia w podejmowaniu uchwał, ale mające wyłącznie formalny charakter, mogą stanowić podstawę stwierdzenia ich nieważności tylko wtedy, gdy wpływały na jej treść bądź podjęcie. Sąd – w ewentualnym procesie o stwierdzenie nieważności – będzie zatem badał, czy gdyby nie doszło do uchybień, to uchwały o danej treści zostałyby powzięte.

W jakim terminie


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane