statystyki

Akcjonariusza wyproszono z walnego zgromadzenia? Może domagać się unieważnienia uchwały

autor: Anna Borysewicz31.07.2018, 09:37; Aktualizacja: 31.07.2018, 10:07
Zebranie akcjonariuszy

Zebranie akcjonariuszyźródło: ShutterStock

Jestem jednym z akcjonariuszy spółki akcyjnej. Z powodu konfliktu personalnego z zarządem spółki nie wpuszczono mnie na zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Udzielono wówczas m.in. absolutorium trzem członkom zarządu, z czym się nie zgadzam. Czy w takiej sytuacji uchwały absolutoryjne są ważne?

Na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki akcyjnej zapadają istotne decyzje w kluczowych kwestiach dotyczących funkcjonowania podmiotu, np. o absolutorium dla członków zarządu. Czytelnik, za sprawą swojego uprawnienia określonego w art. 428 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), w tym prawa do zadawania pytań, mógł mieć wpływ na treść podjętych uchwał. Został jednak pozbawiony swych praw. Zastosowanie niezgodnej z przepisami procedury może stanowić przesłankę do unieważnienia uchwał podjętych na tym zgromadzeniu, w tym absolutoryjnych dla członków zarządu. O sprzeczności z prawem uchwał może bowiem przesądzać nie tylko sama ich treść, lecz także sposób ich powzięcia (tak wynika np. z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2018 r., sygn. akt III CSK 403/16).

Kto może wytoczyć powództwo

Prawo do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały (lub uchwał) walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki akcyjnej przysługuje m.in. akcjonariuszowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w walnym zgromadzeniu. Pozew wnosi się przeciwko spółce do sądu okręgowego (najlepiej wydziału gospodarczego) właściwego dla jej siedziby. Już w chwili zgłoszenia przedmiotowego powództwa kwestionowana uchwała – z mocy art. 58 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) – jest bezwzględnie nieważna. Wytoczenie omawianego pozwu ma jednak na celu potwierdzenie tego faktu, w przeciwnym razie uchwała nadal będzie funkcjonować w obrocie gospodarczym jako ważna.

Wszelkie nieprawidłowości w zwołaniu zgromadzenia, podobnie jak inne uchybienia w podejmowaniu uchwał, ale mające wyłącznie formalny charakter, mogą stanowić podstawę stwierdzenia ich nieważności tylko wtedy, gdy wpływały na jej treść bądź podjęcie. Sąd – w ewentualnym procesie o stwierdzenie nieważności – będzie zatem badał, czy gdyby nie doszło do uchybień, to uchwały o danej treści zostałyby powzięte.

W jakim terminie


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane