Popularny producent czekolady nie może żądać prawnej ochrony kształtu swojego produktu. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że sama forma batoników nie jest wystarczająco oryginalna, by podlegać prawu patentowemu.

Wyrok luksemburskiego sądu kończy wieloletnią dyskusję na temat tego czy sam kształt produktu jest na tyle unikalny, by konsumenci potrafili go odróżnić od innych. Firma Nestle, twórca popularnych batoników KitKat, próbuje od 2002 roku opatentować w Europie kształt swojej przekąski, składający się z czterech tej samej wielkości wafelków oblanych czekoladą. Jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucił apelację spółki, podtrzymując wyrok sądu niższej instancji.

W 2016 roku sąd pierwszej instancji uznał, że Nestle musi udowodnić, że kształt przekąski Kit Kat jest rozpoznawalny w każdym kraju Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwo jednak nie potrafiło zebrać wystarczającego materiału dowodowego i nie dostarczyło ewidencji z kilku państw Unii, włączając w to słynącą z czekolady Belgię. Wcześniej Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) udzielił prawa ochronnego batonikom Kit Kat, co spotkało się z ostrym sprzeciwem innych koncernów spożywczych.