statystyki

Wierzytelności: Rekompensata należy się od każdej niezapłaconej faktury

autor: Marcin Nagórek22.07.2018, 16:00
Przedsiębiorca ma możliwość dochodzenia od szpitala dodatkowej rekompensaty z tytułu nieterminowo regulowanych faktur i to od każdej z osobna.

Przedsiębiorca ma możliwość dochodzenia od szpitala dodatkowej rekompensaty z tytułu nieterminowo regulowanych faktur i to od każdej z osobna.źródło: ShutterStock

Miejski szpital od wielu miesięcy z dużymi opóźnieniami reguluje należności za materiały chemiczne i medyczne. W sumie mamy już ok. 25 nieuregulowanych faktur. Czy w takiej sytuacji możemy wystąpić do sądu nie tylko o zapłatę należności wraz z odsetkami, ale też o tzw. stały ryczałt na 40 euro ? Szpital twierdzi, że roszczenie jest niezasadne, bo nie ponieśliśmy żadnego uszczerbku. 

W art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych ustawodawca postanowił, że wierzycielowi od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, o których mowa w art. 7 ust. 1 lub art. 8 ust. 1, przysługuje od dłużnika – i to bez wezwania – równowartość kwoty 40 euro przeliczonej na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne. Ma to być rekompensata za koszty odzyskiwania należności. Oprócz kwoty, o której mowa w ust. 1, wierzycielowi przysługuje również zwrot – w uzasadnionej wysokości – poniesionych kosztów odzyskiwania należności przewyższających tę kwotę. Co istotne, ww. przepis nie różnicuje podmiotów, wobec których można domagać się ww. rekompensaty, dotyczy więc również podmiotów publicznych. Istotne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 11 grudnia 2015 r. (sygn. akt III CZP 94/15). Podkreślił, że: „Rekompensata za koszty odzyskiwania należności w wysokości 40 euro, przewidziana w art. 10 ust. 1 ustawy z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, przysługuje wierzycielowi bez konieczności wykazania, że koszty te zostały poniesione. Roszczenie o rekompensatę powstaje po upływie terminów zapłaty ustalonych w umowie lub ustalonych zgodnie z art. 7 ust. 3 i art. 8 ust. 4 tej ustawy”. Z powyższego wynika, że uprawnienie dla przedsiębiorcy nie zależy od tego, czy poniósł on jakiś uszczerbek związany z opóźnieniami w płatnościach od kontrahenta.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Henryk(2018-07-29 14:51) Zgłoś naruszenie 00

  Wcale nie tak prosto znaleźć porządną firmę, która zajęłaby się windykacją. Tzn. zajęła to jezcze, ale żeby zajęła się owocnie. Mi się tylko raz tak dobrze trafiło i to byli specjaliści z mk finanse. Bez ich pomocy moja firma by już leżała :(

  Odpowiedz
 • iwona(2018-07-24 16:35) Zgłoś naruszenie 00

  Gdyby to było takie proste.. niestety sama doświadczyłam tego, że nie zobaczyłam swoich pieniędzy i musiałam poprosić kogoś o odzyskanie ich. wiedziałam, że sama sobie nie poradzę więc oddałam sprawę Kaczmarski Inkasso. I się udało, bez problemu dla żadnej ze stron :)

  Odpowiedz
 • Mariusz(2019-03-29 10:45) Zgłoś naruszenie 00

  W istocie jest tak, że przydaje się kontakt z rozsądną firmą, która zajmie się całą sprawą wierzytelności w naszej firmie. Akurat propozycja MK-Finanse wydaje mi się całkiem sensowna, bo rzecyzwiście firma od jakiegoś czasu dość pręznie działa na tym polu. Natomiast niestety problem dłużników dotyka tak wielu firm w tym momencie, że łatwiej pewnie nie będzie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane