Nowy dyrektor KNF dobrze zna spółdzielcze kasy. Pracował w obsługującej je kancelarii prawnej, a wcześniej w Kasie Krajowej;
– Od 2005 r. (chodzi raczej o 2015 r. – red.) obserwujemy zmianę w relacji zarówno z rządem, jak i z nadzorem państwowym. Mówię o jakości dialogu między nami a instytucjami państwowymi. Mamy do czynienia z prawdziwym dialogiem i wymienianiem się realnymi argumentami – mówił Rafał Matusiak, szef Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowej, cytowany w relacji „Dziennika Bałtyckiego” z konferencji SKOK-ów. Spotkanie odbywało się w Gdyni. W Trójmieście mieszczą się siedziby najważniejszych instytucji systemu SKOK.
Jego deklaracja poprzedziła o kilka dni wybór nowego szefa departamentu SKOK-ów i instytucji płatniczych (DSI) w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. Został nim Filip Czuchwicki, prawnik z Wybrzeża. Wygrał otwarty konkurs, w którym na to stanowisko nadesłano 32 zgłoszenia.
„Zespół wziął pod uwagę jego wykształcenie, wiedzę, doświadczenie menedżerskie oraz znajomość środowiska i problematyki SKOK” – podał UKNF w komunikacie. „Filip Czuchwicki jest ekspertem w zakresie prawa handlowego i spółdzielczego. Przez ostatnie siedem lat pełnił funkcję dyrektora zarządzającego i prokurenta w jednej z największych kancelarii prawnych w północnej Polsce specjalizującej się w obsłudze sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych” – dodał urząd.
Chodzi o kancelarię Jedliński, Bierecki i Partnerzy. Zmarły w minionym roku Adam Jedliński to jeden z głównych współpracowników Grzegorza Biereckiego, senatora PiS, twórcy systemu spółdzielczych kas w Polsce. Wspólnikiem w kancelarii jest Dominik Bierecki, syn senatora.
UKNF dodaje, że Czuchwicki w przeszłości „pełnił także funkcję specjalisty ds. prawnych w Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej, w której kierował projektami związanymi z implementacją zmian w regulacjach prawnych dotyczących funkcjonowania sektora SKOK”.
– Nowy dyrektor formalnie odciął się na pewno od przeszłości. Z tego punktu widzenia trudno mówić o konflikcie interesów. Ale to trochę dziwne. Być może postawiono na ekspertyzę rynkową. Jest teoria, że najlepiej ściągać ekspertów, którzy znają rynek i potrafią dostosować narzędzia nadzorcze. Najwyraźniej właśnie ją zastosowano – mówi były członek KNF.
„Celem nowego dyrektora DSI będzie kontynuacja dotychczasowych działań mających na celu restrukturyzację sektora SKOK, a priorytetem pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa środków zgromadzonych w kasach” – podaje UKNF.
Kasy objęto państwowym nadzorem pod koniec 2012 r. W ciągu kolejnych pięciu lat ich liczba zmniejszyła się o ponad 20, do 34. 11 kas upadło a wartość zgromadzonych w nich niemal 5 mld zł depozytów musiał wypłacić Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Od początku roku w UKNF 19 razy doszło do zmian na stanowiskach dyrektorskich (w niektórych departamentach więcej niż raz). Trzy osoby przyszły z zewnątrz. Prócz Czuchwickiego to jeszcze Artur Granicki, szef departamentu fintech i Karol Rajewski – prawnego.
We wtorek nadzór poinformował o zmianie przedstawiciela ministra finansów w komisji. Miejsce Piotra Nowaka, wiceministra, który brał udział w posiedzeniach KNF od początku 2016 r., zajął inny wiceszef MF – Paweł Gruza. W ramach podziału kompetencji w ministerstwie Nowak nadzoruje m.in. departament rozwoju rynku finansowego. Gruza jest odpowiedzialny za podatki.
„Piotr Nowak, wiceminister finansów, próbował w czasie posiedzenia KNF wywołać panikę w sektorze SKOK. Styl i argumenty te same, których używali w czasie kampanii politycy Platformy. KNF fałszywkę rozpoznała i odrzuciła” – pisał jeszcze przed tymi zmianami tygodnik „Sieci” w „Przeglądzie tygodnia sygnalisty”. To nowa rubryka. Według serwisu WirtualneMedia.pl zawiera „krótkie notki podsumowujące wydarzenia polityczne ubiegłego tygodnia”.
„Zmiana związana jest z powierzeniem ministrowi Piotrowi Nowakowi nowych obowiązków. W kwietniu wraz z przejęciem odpowiedzialności za departament rachunkowości i rewizji finansowej został również przewodniczącym Komisji Nadzoru Audytowego. W ubiegłym tygodniu został natomiast powołany na przewodniczącego rady nadzorczej spółki Aplikacje Krytyczne” – wyjaśnia biuro prasowe resortu finansów. Aplikacje Krytyczne to spółka odpowiadająca za integrację danych posiadanych przez administrację skarbową.