statystyki

Soloch: Prezydent ma zaufanie do deklaracji ministra Błaszczaka [WYWIAD]

autor: Maciej Miłosz03.07.2018, 07:56; Aktualizacja: 03.07.2018, 10:17
Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Liczę, że gen. Andrzejczak przełoży swoje doświadczenie na całe Siły Zbrojne - mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Mamy trzeciego szefa Sztabu Generalnego w ciągu zaledwie półtora roku. Czy to jest dobre dla wojska?

W 2016 r. prezydentowi zależało na zachowaniu ciągłości na stanowisku szefa Sztabu Generalnego do czasu szczytu NATO w Warszawie, tymczasem trzyletnia kadencja gen. Gocuła kończyła się tuż przed nim. Dlatego w uzgodnieniu z ministrem obrony zaproponował gen. Gocułowi drugą kadencję, z dopuszczeniem możliwości, że nie będzie ona pełna. Natomiast obecna zmiana ma przede wszystkim związek z reformą systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Przygotowywaliśmy się do tego. Ten proces jest planowy i racjonalny. Więc jeżeli uwzględnimy powyższe powody zmian, zarzuty tego rodzaju okazują się nieuzasadnione.

Nie niepokoi pana to, że gen. Gocuł sugeruje, że Antoni Macierewicz mógł chcieć wyprowadzić wojsko przeciwko Polakom i to było jednym z powodów jego odejścia?

Przyjąłem to z dużym zdziwieniem. Gdy rozmawiałem z gen. Gocułem, jako powód odejścia przedstawiał powody osobiste. Ani w sposób formalny, ani jako plotek nie słyszałem tego, że Wojsko Polskie miało być przygotowywane do innej roli niż obrona państwa przed zagrożeniem z zewnątrz.

Dlaczego odchodzi kolejny szef sztabu gen. Leszek Surawski?

Jak już powiedziałem, jest to związane z wprowadzanymi zmianami w systemie kierowania i dowodzenia. Prezydent chce, aby za wdrożenie zmian odpowiedzialny był szef sztabu, który docelowo obejmie to stanowisko w nowej strukturze. Uznał też, że najlepszym kandydatem będzie tu gen. Rajmund Andrzejczak.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane