Hodowla polskich start-upów [WYWIAD]

autor: Adam Pawluć17.05.2018, 07:33; Aktualizacja: 17.05.2018, 08:10
Jaki zagraniczny model inwestycyjny moglibyśmy zaimplementować?

Jaki zagraniczny model inwestycyjny moglibyśmy zaimplementować?źródło: ShutterStock

Trzeba budować cały ekosystem przepływu wiedzy, doświadczeń, relacji i kapitału inwestycyjnego - mówi w wywiadzie dla DGP Julia Krysztofiak-Szopa, prezes zarządu fundacji Startup Poland.

Liczba funduszy venture capital w Polsce jest niewielka. Czy to się zmieni w perspektywie kilku lat i jak można to stymulować? Należy wziąć pod uwagę, że większość z nich sięga po środki publiczne.

To, że fundusze finansują się prywatnymi środkami, to przejaw dojrzałości rynku. My rynku dojrzałego nie mamy i szybko mieć nie będziemy. Jako Startup Poland uważamy, że aby fundusze przeszły z finansowania publicznego na prywatne, musi zostać wykonana praca nad mentalnością inwestujących. Żeby duzi przedsiębiorcy nie inwestowali wyłącznie w nieruchomości, papiery wartościowe, ale również w start-upy. Po to potrzebne są zachęty podatkowe. W Polsce ich nie mamy. Co gorsza, fundusze VC są w Polsce podwójnie opodatkowane. To oznacza, że ktoś, angażując środki, płaci podwójny podatek – najpierw jako fundusz VC od zysku kapitałowego, a następnie jako podatnik. Nie jest prawdą, że zwolnienie z podwójnego opodatkowania spółek do 2023 r. zaproponowane przez rząd coś pomoże. Chodzi o budowę strategii długoterminowych. Inwestycje w start-upy zwracają się w perspektywie 10, 15, 20 lat, więc rok 2023 nie jest tutaj żadną zachętą.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane