statystyki

Z ubankowieniem zbliżamy się do Zachodu

autor: Łukasz Wilkowicz23.04.2018, 07:44; Aktualizacja: 23.04.2018, 08:12
Posiadaczami kont częściej są mężczyźni niż kobiety.

Posiadaczami kont częściej są mężczyźni niż kobiety.źródło: ShutterStock

Dlaczego część Polaków nie zakłada sobie konta? Nie ze względu na brak zaufania. Potrzeby posiadania rachunku najczęściej nie widzą młodzi.

Odsetek posiadaczy kont bankowych wśród Polaków w wieku co najmniej 15 lat urósł w ubiegłym roku do niemal 87 proc. – wynika z raportu Banku Światowego „The Global Findex Database 2017: Measuring Financial Inclusion and the Fintech Revolution”. Swoje badania – sondaże na reprezentatywnej grupie mieszkańców – BŚ robi co trzy lata na całym świecie. W porównaniu z 2014 r. proporcja korzystających z rachunków zwiększyła się u nas o prawie 9 pkt proc. To nawet szybciej niż w poprzedniej „trzylatce”, kiedy wzrost wyniósł 7,7 pkt proc.

Na początku ubiegłego roku swoją analizę popularności korzystania z usług bankowych przedstawił Narodowy Bank Polski. Wynikało z niej, że w 2016 r. konto w banku miało 83 proc. Polaków.

– Z roku na rok ubankowienie rośnie, głównie wśród osób starszych i najmłodszych. Według NBP zwiększenie stopnia korzystania z usług wśród najstarszych Polaków może mieć głównie związek z naturalnym przesunięciem demograficznym, polegającym na umieraniu najstarszych i równocześnie najmniej ubankowionych osób, a wchodzeniu do tej grupy osób, które już wcześniej korzystały z usług instytucji finansowych – tłumaczy Remigiusz Hołdys, dyrektor zarządzający w pionie bankowości detalicznej Banku Pekao.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane