statystyki

Z ubankowieniem zbliżamy się do Zachodu

autor: Łukasz Wilkowicz23.04.2018, 07:44; Aktualizacja: 23.04.2018, 08:12
Posiadaczami kont częściej są mężczyźni niż kobiety.

Posiadaczami kont częściej są mężczyźni niż kobiety.źródło: ShutterStock

Dlaczego część Polaków nie zakłada sobie konta? Nie ze względu na brak zaufania. Potrzeby posiadania rachunku najczęściej nie widzą młodzi.

Odsetek posiadaczy kont bankowych wśród Polaków w wieku co najmniej 15 lat urósł w ubiegłym roku do niemal 87 proc. – wynika z raportu Banku Światowego „The Global Findex Database 2017: Measuring Financial Inclusion and the Fintech Revolution”. Swoje badania – sondaże na reprezentatywnej grupie mieszkańców – BŚ robi co trzy lata na całym świecie. W porównaniu z 2014 r. proporcja korzystających z rachunków zwiększyła się u nas o prawie 9 pkt proc. To nawet szybciej niż w poprzedniej „trzylatce”, kiedy wzrost wyniósł 7,7 pkt proc.

Na początku ubiegłego roku swoją analizę popularności korzystania z usług bankowych przedstawił Narodowy Bank Polski. Wynikało z niej, że w 2016 r. konto w banku miało 83 proc. Polaków.

– Z roku na rok ubankowienie rośnie, głównie wśród osób starszych i najmłodszych. Według NBP zwiększenie stopnia korzystania z usług wśród najstarszych Polaków może mieć głównie związek z naturalnym przesunięciem demograficznym, polegającym na umieraniu najstarszych i równocześnie najmniej ubankowionych osób, a wchodzeniu do tej grupy osób, które już wcześniej korzystały z usług instytucji finansowych – tłumaczy Remigiusz Hołdys, dyrektor zarządzający w pionie bankowości detalicznej Banku Pekao.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane