statystyki

Pełnomocnik lub prokurent swoje umocowanie potwierdzą na ekranie

autor: Leszek Jaworski20.04.2018, 12:00
Z danych zgromadzonych w CEIDG wynika, że z możliwości uwidocznienia w systemie informacji o udzielonym pełnomocnictwie korzystało dotychczas ogółem blisko 8,5 proc. z ok. 2,5 mln aktywnych przedsiębiorców.

Z danych zgromadzonych w CEIDG wynika, że z możliwości uwidocznienia w systemie informacji o udzielonym pełnomocnictwie korzystało dotychczas ogółem blisko 8,5 proc. z ok. 2,5 mln aktywnych przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Wpis danych osób reprezentujących przedsiębiorcę do systemu CEIDG wyeliminuje konieczność posługiwania się papierowymi upoważnieniami. Urzędnik nie będzie mógł ich żądać w razie wszczęcia postępowania administracyjnego.

Od 2011 r. przedsiębiorca ma możliwość wpisania do CEIDG informacji o ustanowionym pełnomocniku. Tyle że do tej pory wskazanie pełnomocnika we wpisie w działaniach przed organami administracji publicznej przynosiło zasadniczo jedynie pozytywne skutki finansowe. W praktyce powodowało bowiem zwolnienie z opłaty skarbowej od przedłożenia dokumentu pełnomocnictwa. Zaś od 30 kwietnia br. przedsiębiorca będzie miał z dokonanego wpisu dodatkowe korzyści. Otóż opublikowanie pełnomocnictwa w CEIDG będzie skutkować brakiem obowiązku posługiwania się odrębnym, papierowym dokumentem to potwierdzającym w sprawach przed organami administracji publicznej.

Pełnomocnictwo dla mobilnych

Z danych zgromadzonych w CEIDG wynika, że z możliwości uwidocznienia w systemie informacji o udzielonym pełnomocnictwie korzystało dotychczas ogółem blisko 8,5 proc. z ok. 2,5 mln aktywnych przedsiębiorców. Jak pisze w uzasadnieniu resort rozwoju, praktyka wskazywała na potrzebę rozszerzenia funkcjonalności CEIDG w zakresie elektronicznego udzielania pełnomocnictwa, które publikowane jest przez przedsiębiorcę za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG. I tak się stanie. Po 30 kwietnia za pomocą systemu CEIDG ma być możliwe szybkie i sprawne opublikowanie udzielonego pełnomocnictwa.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane