statystyki

Skazany prawomocnie prezes nie poprowadzi już biznesu jako prokurent

autor: Michał Koralewski25.09.2018, 08:50; Aktualizacja: 25.09.2018, 09:04
Skazani prawomocnie np. za ogłoszenie fałszywych danych finansowych spółki lub działanie na jej szkodę – nie mogąc formalnie osobiście zarządzać firmami – zostawali prokurentami.

Skazani prawomocnie np. za ogłoszenie fałszywych danych finansowych spółki lub działanie na jej szkodę – nie mogąc formalnie osobiście zarządzać firmami – zostawali prokurentami.źródło: ShutterStock

Od 1 października 2018 r. zaczną obowiązywać przepisy, które nie pozwolą osobom prawomocnie skazanym nadal zarządzać spółką dzięki lukom w prawie. Co więcej, ograniczenia rozszerzono jednoznacznie również na spółki komandytowo-akcyjne i partnerskie.

Chociaż formalnie osoby prawomocnie skazane za niektóre przestępstwa zgodnie z kodeksem spółek handlowych (dalej: k.s.h.) nie mogą przez pewien czas pełnić funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatora w spółkach kapitałowych, to w praktyce zakaz ten stosunkowo często był obchodzony. Sprytni prezesi firm, którzy popadli w konflikt z prawem i nie mogli pełnić stanowisk, powoływani byli na prokurenta spółki z o.o. bądź spółki akcyjnej. I w praktyce nadal mogli pozostać u sterów firmy, chociaż w innej roli. Funkcja prokurenta w spółce jest bowiem bardzo istotna, m.in. ze względu na bardzo szerokie jego umocowanie do dokonywania czynności sądowych i pozasądowych w imieniu spółki kapitałowej oraz niemożność jej ograniczenia ze skutkiem wobec osób trzecich. W efekcie skompromitowane osoby, które miały być wykluczone z obrotu gospodarczego, grały wszystkim na nosie.

Jednak od 1 października ma się to zmienić. Ustawodawca, aby wzmocnić zakaz pełnienia określonych funkcji oraz uczynić go bardziej realnym, zdecydował się na rozszerzenie w kodeksie spółek handlowych katalogu funkcji objętych omawianym zakazem. Przy okazji zmianie uległ również sposób obliczania terminu obowiązywania tegoż zakazu, tym razem z korzyścią dla osób skazanych.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane