statystyki

Skazany prawomocnie prezes nie poprowadzi już biznesu jako prokurent

autor: Michał Koralewski25.09.2018, 08:50; Aktualizacja: 25.09.2018, 09:04
Skazani prawomocnie np. za ogłoszenie fałszywych danych finansowych spółki lub działanie na jej szkodę – nie mogąc formalnie osobiście zarządzać firmami – zostawali prokurentami.

Skazani prawomocnie np. za ogłoszenie fałszywych danych finansowych spółki lub działanie na jej szkodę – nie mogąc formalnie osobiście zarządzać firmami – zostawali prokurentami.źródło: ShutterStock

Od 1 października 2018 r. zaczną obowiązywać przepisy, które nie pozwolą osobom prawomocnie skazanym nadal zarządzać spółką dzięki lukom w prawie. Co więcej, ograniczenia rozszerzono jednoznacznie również na spółki komandytowo-akcyjne i partnerskie.

Chociaż formalnie osoby prawomocnie skazane za niektóre przestępstwa zgodnie z kodeksem spółek handlowych (dalej: k.s.h.) nie mogą przez pewien czas pełnić funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej albo likwidatora w spółkach kapitałowych, to w praktyce zakaz ten stosunkowo często był obchodzony. Sprytni prezesi firm, którzy popadli w konflikt z prawem i nie mogli pełnić stanowisk, powoływani byli na prokurenta spółki z o.o. bądź spółki akcyjnej. I w praktyce nadal mogli pozostać u sterów firmy, chociaż w innej roli. Funkcja prokurenta w spółce jest bowiem bardzo istotna, m.in. ze względu na bardzo szerokie jego umocowanie do dokonywania czynności sądowych i pozasądowych w imieniu spółki kapitałowej oraz niemożność jej ograniczenia ze skutkiem wobec osób trzecich. W efekcie skompromitowane osoby, które miały być wykluczone z obrotu gospodarczego, grały wszystkim na nosie.

Jednak od 1 października ma się to zmienić. Ustawodawca, aby wzmocnić zakaz pełnienia określonych funkcji oraz uczynić go bardziej realnym, zdecydował się na rozszerzenie w kodeksie spółek handlowych katalogu funkcji objętych omawianym zakazem. Przy okazji zmianie uległ również sposób obliczania terminu obowiązywania tegoż zakazu, tym razem z korzyścią dla osób skazanych.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane