statystyki

Bank pomoże założyć firmę, ale nie w pełni

autor: JAS17.04.2018, 09:35; Aktualizacja: 17.04.2018, 09:46
W czasie kiedy trwały jeszcze prace nad ustawą o CEIDG, klienci niektórych instytucji finansowych zyskali możliwość zakładania działalności gospodarczej przez portal bankowości internetowej.

W czasie kiedy trwały jeszcze prace nad ustawą o CEIDG, klienci niektórych instytucji finansowych zyskali możliwość zakładania działalności gospodarczej przez portal bankowości internetowej.źródło: ShutterStock

Instytucja finansowa złoży w imieniu przedsiębiorcy wniosek o zarejestrowanie działalności i wystąpi o NIP i REGON. Jednak nie dokona już rejestracji w ZUS.

W czasie kiedy trwały jeszcze prace nad ustawą o CEIDG, klienci niektórych instytucji finansowych zyskali możliwość zakładania działalności gospodarczej przez portal bankowości internetowej. Przy czym dotychczas tego typu usługę świadczyły tylko dwa banki, które podpisały porozumienie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Natomiast od 30 kwietnia ustawa o CEIDG (art. 3 ust. 1) pozwoli na to, aby inne banki za pomocą portalu, a także innych zintegrowanych z nim systemów przekazywały dane do CEIDG.

Aby otworzyć działalność poprzez bank, należy jedynie wypełnić wniosek i podpisać dokumenty. Następnie to instytucja finansowa założy profil zaufany, złoży wniosek o zarejestrowanie firmy w CEIDG, a także potwierdzi poprawność zgłoszonych danych i zawnioskuje o numer NIP oraz REGON.

Z usługi mogą skorzystać klienci indywidualni instytucji oraz osoby z nią niezwiązane. Z tym że dla tych drugich proces jest dłuższy (ze względu na konieczność udania się do placówki banku lub zamówienia kuriera w celu podpisania dokumentów i potwierdzenia tożsamości).


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane