statystyki

SMS to nowy kanał kontaktu z firmami. Urząd prześle potwierdzenie przez telefon

autor: Leszek Jaworski20.04.2018, 16:00
biznes, firma, urządzenia mobilne

Nowością jest też utworzenie nowego kanału komunikacji z przedsiębiorcami wpisanymi do CEIDG: za pomocą krótkiej wiadomości tekstowej wysyłanej na telefon komórkowy (możliwość tę zapisano w art. 43 ust. 3 u.c.e.i.d.g.).źródło: ShutterStock

Wysyłanie SMS to nowy kanał kontaktu z firmami. Wystarczy, że przedsiębiorca wpisze do rejestru numer telefonu komórkowego.

W przeciwieństwie do u.s.d.g. – w ustawie o CEIDG uregulowano już czas przechowywania danych o przedsiębiorcy wykreślonych z tego rejestru. Termin ten określono na 10 lat. Ten stosunkowo długi okres przechowywania i udostępniania danych uzasadnia się koniecznością umożliwienia identyfikacji byłych przedsiębiorców, np. w celu dochodzenia od nich roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Uznano, że właśnie taki czas uwzględnia termin przedawnienia roszczeń oraz okres rozpatrywania sporów przez sądy, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Przesyłane komunikaty

Nowością jest też utworzenie nowego kanału komunikacji z przedsiębiorcami wpisanymi do CEIDG: za pomocą krótkiej wiadomości tekstowej wysyłanej na telefon komórkowy (możliwość tę zapisano w art. 43 ust. 3 u.c.e.i.d.g.). Przedsiębiorca, który będzie chciał taką drogą otrzymywać ważne informacje, będzie musiał podać w formularzu CEIDG-1 w rubryce „dane kontaktowe” numer swojego telefonu. Na ten numer będą przesyłane informacje o zmianie danych wpisowych oraz komunikaty, np. o zbliżającym się upływie terminu zawieszenia. Pozwoli to przedsiębiorcy na podjęcie odpowiednich działań w zakresie zarządzania swoim wpisem. Artykuł 43 ust. 3 u.c.e.i.d.g. określa, jakie informacje będzie mógł przedsiębiorca otrzymywać za pomocą SMS.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane