statystyki

SMS to nowy kanał kontaktu z firmami. Urząd prześle potwierdzenie przez telefon

autor: Leszek Jaworski20.04.2018, 16:00
biznes, firma, urządzenia mobilne

Nowością jest też utworzenie nowego kanału komunikacji z przedsiębiorcami wpisanymi do CEIDG: za pomocą krótkiej wiadomości tekstowej wysyłanej na telefon komórkowy (możliwość tę zapisano w art. 43 ust. 3 u.c.e.i.d.g.).źródło: ShutterStock

Wysyłanie SMS to nowy kanał kontaktu z firmami. Wystarczy, że przedsiębiorca wpisze do rejestru numer telefonu komórkowego.

W przeciwieństwie do u.s.d.g. – w ustawie o CEIDG uregulowano już czas przechowywania danych o przedsiębiorcy wykreślonych z tego rejestru. Termin ten określono na 10 lat. Ten stosunkowo długi okres przechowywania i udostępniania danych uzasadnia się koniecznością umożliwienia identyfikacji byłych przedsiębiorców, np. w celu dochodzenia od nich roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Uznano, że właśnie taki czas uwzględnia termin przedawnienia roszczeń oraz okres rozpatrywania sporów przez sądy, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Przesyłane komunikaty

Nowością jest też utworzenie nowego kanału komunikacji z przedsiębiorcami wpisanymi do CEIDG: za pomocą krótkiej wiadomości tekstowej wysyłanej na telefon komórkowy (możliwość tę zapisano w art. 43 ust. 3 u.c.e.i.d.g.). Przedsiębiorca, który będzie chciał taką drogą otrzymywać ważne informacje, będzie musiał podać w formularzu CEIDG-1 w rubryce „dane kontaktowe” numer swojego telefonu. Na ten numer będą przesyłane informacje o zmianie danych wpisowych oraz komunikaty, np. o zbliżającym się upływie terminu zawieszenia. Pozwoli to przedsiębiorcy na podjęcie odpowiednich działań w zakresie zarządzania swoim wpisem. Artykuł 43 ust. 3 u.c.e.i.d.g. określa, jakie informacje będzie mógł przedsiębiorca otrzymywać za pomocą SMS.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane